Uus Maa soovitab osta hättasattunud arendusprojekte

Anne Oja 25. oktoober 2007, 00:00

Investoritel on Uus Maa hinnangul praegu kolm alternatiivi: kas paigutada raha ennast tõestanud kinnisvarafondidesse, osta oma investeerimisobjektide juhtimiseks sisse oskusteavet ja projektijuhtimisteenust või osta soodsa hinnaga üles hättasattunud arendusprojekte.

Uus Maa Kinnisvarabüroo tegevdirektor Andres Hall ütles, et võitjaid on igasugusel turul, ka langeval turul. Praegu on kinnisvaraturul hulk selliseid arendajaid, kes on oma plaanid üles ehitanud kasvule, ostnud tipust, võimendanud maksimaalselt kalli ja lühikese ajaga üles, ja kui oodatud kasvu pole toimunud, tekib turule pakkumisi, mis on vaja kindlasti realiseerida.

"Ka meie kontorisse satub aeg-ajalt selliseid arendajaid, kes soovivad turutasemelt odavamalt müüa," märkis Hall.

Uus Maa juht Jaanus Laugus märkis, et nn paanikapakkumisi palju pole. "Praegu on selliseid üks. Kes see on, on kahjuks konfidentsiaalne info," ütles Laugus.

Lauguse sõnul pole paanikaprojektide rahastajaks suurpangad, vaid väikesed krediidiasutused, kes omal ajal riske valesti hindasid. Need projektid on müügis n-ö mitteametlikult, avalikest veebiportaalidest paanikaprojekte ei leia.

Briti investorid otsivad Uus Maa kaudu soodsaid maid, kuhu võiks näiteks viie aasta pärast ehitada, rääkis Laugus. Kohalikud arendajad pole samas veel nõus investorite pakutava hinnaga müüma. "Jah, nad tahavad küll müüa, "aga püüavad projektidest endiselt väljuda kas või väikese kasumiga," tõdes Laugus.

"Piltlikult öeldes, arendajad tahavad, et neil projektist väljudes mitte ainult et püksid jalas ja lips ees oleks, vaid et nad saaksid endale ka uut pintsakut lubada," rääkis Laugus.

Hiljuti käis Laugus huvi pärast ühel kohtutäituri enampakkumisel, kus müüdi maja prestiižses piirkonnas. Lauguse sõnul tahtis ta näha, kes enampakkumisele tulevad, kas spekulandid või pered, kes otsivad endale eluaset. "Need olid tavalised pered, "keda meelitas kohtutäituri lubatud 10protsendine hinnaalandus ja soodne asukoht," ütles Laugus.

Investeerimise ettepanekuid ja projekte tuleb pidevalt, aga kuna keegi ei ütle, kui palju ta juba projekti investeerinud on ja kas tegu on alla omahinna pakkumisega, siis ei oska öelda, kui suur osa neist on meeleheitlikud arendajad, kes soovivad projektist lahti saada.

Enamik pakutavatest projektidest ei vasta Arco Vara investeerimise kriteeriumidele ja me nendesse väga ei süvene. Väikesed ja linnast väljas projektid meid eriti ei huvita.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing