Otsustusvõimetus päästab

Joonatan Allandi 26. oktoober 2007, 00:00

Sotsioloog Airi-Alina Allaste on loonud väga hea definitsiooni meie ühiskonna eduinimestele - projektipõhised subkultuuriinimesed, kes on etableerunud ühiskonnas väärikatel positsioonidel.

Eks iga sootsium eristub teistest väärtushinnangute ja tavade alusel.

Eduinimeste diferentseerimiseks võetaksegi malliks nende üldine suunatus karjäärile, ehkki nende vaba aja veetmine võib, erinevalt üldlevinud äriinimese stereotüübist, hõlmata ka vaimsemaid tegevusi.

Nii luuaksegi endale elustiil. Mina näen seda vaba tahte tulemusel kujunenud elamise vormina. Stiil on ju valikuline ja seda saab igal ajal vajadusel ümber korraldada.

Ka narkomaanidest rääkides tembeldatakse sõltuvus nende elustiiliks - nende igapäevaelu formuleerib ellujäämisinstinkt, järjekordne süst, mis paradoksaalsel kombel hävitab neid sama palju kui sellest ilma jäämine.

Ent suuresti on nad sattunud sellesse olukorda ja elustiili mitte õnnetu juhuse läbi, vaid ühe väära valiku tagajärjel. Vale otsus lõi halva elustiili.

Ent ausalt ei kujuta ette, miks peaks keegi vabal valikul tahtma enda maapealset aega raamida laastava elustiiliga. Ometigi toimub enda elustiili otsustamine tihti niivõrd teadvustamatul tasandil, et seda on raske isegi läbi kaaluda.

Võrdlemisi kergeks on tehtud otsustamine eduinimestel, neil, kes justkui elavad üldtunnustet tasandil nn õiget elu. Näitena võib tuua kas või kurikuulsa elustiiliagentuuri Deluxe, mis rammusa tasu eest reguleerib kliendi graafikuid, et töö ja trenn oleksid tasakaalus ning ükski kohtumine ega aastapäeva tähistamine ei ununeks.

Õige elu või vale elu - tont seda enam teab, mis on mis. Kuid võin mürki võtta, et elustiiliagentuurid seda sinu eest ei otsusta. See on inimese enda töö.

Samas ei maksa unustada, et sõltumine pidevast otsuste tegemisest on narkomaane laastava sõltuvuse pealtnäha leebem ekvivalent. Kiirustatud valiku tagajärjel ebameeldivasse elustiili sattumist saab ennetada. Vihje - luba endale vahel olla otsustusvõimetu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing