Vitamiinihooaeg kogub tuure

Signe Sillasoo 26. oktoober 2007, 00:00

Ravimiameti ravimite osakonna juhi Katrin Kiisa sõnul on vajalike vitamiinide algallikas ikkagi mitmekesine ja tasakaalustatud toit. Sama kinnitab ka toitumisspetsialist Kätrin Karu.

Kiisa sõnul on tarvilik võtta vitamiine lisaks siis, kui on peetud dieeti, söödud ühekülgset toitu, oldud haige või tarbitud kas alkoholi või antibiootikume, mis nende organismi imendumist pärsivad.

Ent nagu kõigega, tuleb pidada piiri ka vitamiinide ja energiatoonikute tarbimisega, sest nende liigne kogus võib osutuda organismis kahjulikuks või koguni ohtlikuks. "Pärast pikaajalist ja pidevat suurte annuste manustamist võivad ilmneda näiteks A-vitamiini puhul luuvalud, naha sügelemine, limaskestade põletik, D- ja C-vitamiinide puhul näiteks isutus ja kõhulahtisus," selgitab ravimiameti esindaja.

Kätrin Karu sõnul ei tasuks tarbida vitamiine ja toonikuid pidevalt. "Kui on tunne, et haigus hakkab tulema või ollakse tugevalt külmetanud, siis haiguse ennetamiseks või enesetunde turgutamiseks võib neid lühiajaliste kuuridena kasutada küll," selgitab ta ja lisab, et oluline on pidada meeles, et peale iga kuuri peaks pidama ka sama pika pausi, et organism saaks puhata. Vältida tuleks ka kaootilist erinevate preparaatide tarbimist.

Katrin Kiisk soovitab vitamiinide hulgast endale õiget otsides pöörduda abi saamiseks perearsti või apteekri poole, sest retsepti, kuidas laiast tootevalikust endale oma leida, tema sõnul pole.

Kätrin Karu sõnul on oluline pidada meeles, et vitamiinid ei ole energiaallikad, mis töövõimet momentaanselt tõstaksid, energiat suurendaksid ja terveks raviksid. Samuti ei asenda need tavatoitu. Kiisa kinnitusel tasuks unustada ka väärarusaam, et multivitamiinid on päästerõngaks kõige puhul. "Ühe kindla vitamiini puuduse korral ei ole kindlasti otstarbekas võtta multivitamiine," rõhutab ta.

Karu lükkab ümber ka väite, et tavatoidust pole võimalik saada kõiki vajalikke aineid. "Kindlasti on, kui osatakse õigesti kombineerida ja hinnata, mida mingid toiduained meile annavad," rõhutab ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing