Mariliis Pinn • 28. oktoober 2007 kell 22:00

Põldoja: pank saab arendajalt raha tagasi

Kolmapäeval tulemused teatanud Hansapanga hinnangulist laenukahju kasvatas muude tegurite kõrval just üks suur kinnisvaraarendajast laenuklient. Hinnanguline laenukahju ehk Hansapanga netoprovisjonid olid kolmandas kvartalis 119 miljonit krooni.

"Selle laenu on kahjudesse kandnud vaid meie analüütikud, kuid pank täidab lepingust tulenevad kohustused ja loodab sama klientidelt," ütles Põldoja. "Loodan, et see arendaja teab, et ta on raskustes ja katsub neist välja tulla."

Pangajuhi kinnitusel ei taha nad olla kurjad jõud, kes hakkavad raha nõudma, vaid soovivad koostööd teha. "Pank ei taha ise kinnisvara müüa," lisas Põldoja. Kuni arendaja ei ütle, et omakapitali arenduse lõpetamiseks ei ole, senikaua pank ei tee midagi.

Hansapanga Grupi juht Erkki Raasuke tõdes reedesel pressikonverentsil, et loomulikult on majandustsüklis kohandumine, millega käivad kaasas krediidikahjud ja sellega on arvestatud. "Alati selgub lõplik tarkus, kui tsükkel on läbi käidud. Hoiame madalamat profiili edasi. Krediidikahjud loomulikult kasvavad, kuid miski ei takista meid tagasi teenimast omakapitali hinda," lausus Raasuke.

Tema sõnul võib Hansapank endale lubada paar aastat pooleprotsendilist laenukahju. Ei maksa karta, et 1998. aasta laenukahjud tagasi tulevad. Eesti Panga andmetel oli 1998-1999 aastal kuni 10 protsenti laenuportfellist halvad laenud. "Pea kümme aastat on möödunud, inimesed on targemad, loodetavasti. Laenutooted on mitmekesistatud. Siis oli väga väike osa laene eluasemelaenud, täna aga 40 protsenti," seletas Raasuke.

Hetkel kuum