Tarbijakaitse on selgelt kallutatud

ÄP 29. oktoober 2007, 00:00

Tarbijakaitseamet kontrollis selle aasta oktoobris kümne tanklaketi tanklaid - kas kütust valatakse ikka nii palju, kui raha võetakse.

Aga mitte see pole ohhoo-uudis, vaid see, et ühtegi Neste tanklat ei kontrollitud põhjendusega, et sinna pole mõtet minna, kus kõik on korras. "Neste tankurid on alati korras olnud," ütles tarbijakaitseameti peainspektor Jüri Orlo.

Kust tarbijakaitseamet küll seda teadis?

Peame kurvastusega nentima, et tarbijakaitseamet on lasknud end kiskuda kütusefirmade vahelisse võitlusse.

Ehk moodsat folkloori kasutades - tarbijakaitseamet on samuti üks kallutatud jõude.

Tõsi, Neste jaamu taatleb niisugune riiklik firma nagu Metrosert, millega tarbijakaitseametil on tihe koostöö. See koostöö seisneb teiste tanklakettide tanklate kontrollimises.

Kuivõrd Neste jaamad on koostööpartneri poolt taadeldud, oleks nende kontrollimine tarbijakaitse poolt justkui hoop allapoole vööd Metroserdile.

Kahjukannatajad võivad olla antud juhtumis Neste jaamade kliendid, sest Neste jaamad on jäetud teadlikult kahe silma vahele.

Samas on tavatarbijatel pea võimatu kontrollida, kas kütust ikka saadakse ettenähtud liitrite jagu. Oma initsiatiiv siin ei aita.

Isegi kui minna oma täpselt gradueeritud kanistriga, ei loe see grammivõrdki, sest mõõteproovi võtmisel on oma range protseduur ja teha tohivad seda vaid ettenähtud instantsid. Suletud ring.

Ja kui paljud üldse viitsivad kütuse kogust mõõta? Seepärast tuleb usaldada taatlejaid ja samuti tarbijakaitseametit.

Kuid ilmselt asjata. Kuivõrd tarbija kahjuks enim eksinud Statoili ja Lukoili kettide kontrollitud, kuid ebatäpsete tankurite protsent oli väga kõrge - 60 -, siis võib eeldada, et vähemalt mõne ebatäpse tankuriaparaadi võib leida ka Neste ketist.

Vähemalt tõenäosus ütleb seda. Ebaproportsionaalne on nende andmete põhjal väita, et Statoil petab, kui Nestet üldse ei kontrollitudki.

Ent Neste tanklaketi enda süüdistamine ei ole mingil juhul põhjendatud. Ühe riigiameti ja taatlemisfirma liiga tiheda koostöö tõttu on Metroserdi töö kontrollimine jäetud Metroserdile endale.

Neste on pääsenud küll kontrollimisest, kuid ega see jaamade usaldusväärsust tõsta.

Järgmisel kontrollkäigul külastab tarbijakaitse ka Neste tanklaid. Mida soovitada tarbijale kuni selle ajani? Usalda - aga ilma kontrolli võimaluseta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing