Siim Sultson • 30. oktoober 2007 kell 22:00

Lahtine ja tõhus soojapuhur vajab ruumi ja põletab õhku

"Elektrilise soojapuhuri puhul on oluline võimsus," toonitab Mosa juhataja Kaimo Ojakivi.

Soojapuhuri võimsust määrates arvestatakse tavaliselt 30 vatti ruumi kuupmeetri kohta või 80 kuni 100 vatti ruumi ruutmeetri kohta.

Stokkeri tootejuhi Mate Päärsoo selgitusel eristatakse elektriliste puhurite hulgas nii-öelda koduseid ja tööstuslikke seadmeid.

Kodus ja büroos kasutamiseks mõeldud aparaadid on plastkerega ja lahtise küttekehaga nagu föönid.

Tööstuslikud puhurid on metallist korpusega ja vastupidavamad. Lisaks sisaldavad need elektrikatlaiski kasutatavaid kinnise keraamilise pinnaga tenne ehk nn spiraale. Seega ei ole tööstuslikud puhurid tolmutundlikud.

Tööstuslike soojapuhurite muretsemisel soovitab Päärsoo õige leidmiseks uurida eelnevalt kataloogidest nende omadusi ja sobimist kindlatesse tingimustesse. Kataloogitabelite põhjal saab määrata puhuri vajaliku võimsuse.

Kodude, eriti aga büroode puhul peaks Ojakivi sõnul vaatama, kas ruum on puhas või tolmune. Samuti seda, kui palju on ruumis inimesi.

"Tavalised kahekilovatised soojapuhurid on lahtised ja hävitavad hapnikku," tõdeb ta. Seega soovitab ta ruumides, kus viibivad inimesed, kasutada hoopis kinniseid õliradiaatoreid.

Kasutamisel hoiatab Päärsoo elektrilisi puhureid kinni katmast, muidu võib tekkida tulekahju. Lisaks vajavad puhurid ülekuumenemise vältimiseks poolemeetrist tagumist ja esimest külma vaba õhu ala.

Kui kodu või büroo puhuri võib vajalikke tingimusi täites jätta tööle järelevalveta, siis tööstuslike puhul, sõltumata tüübist, on see Päärsoo kinnitusel ohtlikum.

Puhurite üheks ohutuse tagajaks olev ülekuumenemiskaitse on Ojakivi sõnul siiski kasutusel pea kõigil kõrgema klassi elektrilistel soojapuhuritel.

Tavalised kahekilovatised kodused soojapuhurid on jäetud ülekuumenemiskaitsega varustamata, kuid termostaat on neil küll olemas.

Hetkel kuum