Agnes Ojala • 30. oktoober 2007 kell 22:00

Padar: erasektorist rohkem palka maksab vaid Rein Lang

"Võrdlesime erasektori ja ministeeriumide töötajate sarnaste ametikohtade palgatasemeid. Tinglikult oli ministeeriumide lõikes justiitsministeerium ülevalpool erasektori keskmist nivood, kõik ülejäänud olid allpool," ütles Padar.

"Järgmise aasta palgakasv riigi- ja erasektoris on suhteliselt sarnane. Väike vahe jääb siiski alles. Meie taotlus on, et turg oleks enam-vähem balansis," märkis Padar.

Seda, et palgad on erasektoris veidi kõrgemad kui ministeeriumides, kinnitas ka Eesti Tööandjate Keskliidu juht Tarmo Kriis. "Palgad on võrreldavatel töökohtadel üsna sarnased. Erasektoris on palgad võib-olla mõni tuhat krooni kõrgemad, aga riigitööl lisanduvad ka muud hüved, mida erasektoris ei ole," ütles Kriis.

Kriisi sõnul oodatakse erasektoris järgmiseks aastaks maksimaalselt 10% palgakasvu. Riigieelarves aga plaanitakse ametnike arvu suurendada umbes 5% võrra ja personalikulusid ligi 20%. "Mõlemad ületavad erasektorit. Täna on meie eesmärk mõista, mis kaalutlustest lähtuvalt on selline eelarve kokku pandud," tõstatas Kriis küsimuse.

Eesti Ametiühingute Keskliidu juht Harri Taliga leiab, et riigiametnike palgasüsteem vajaks hädasti muutmist.

"Praegu räägime me vaid umbes 2500 inimese palkadest. See on jäämäe tipp. Riigilt saab palka üle 50 000 inimese. Ka neist peaks saama ülevaate," rääkis Taliga.

Kriis ütles, et ametnike palgatõus võiks olla mõeldav vaid nende arvu vähendamise korral. "Kuna paljudes ministeeriumides on vähemalt 20 000kroonine kuupalk muutunud tavapäraseks, siis saab edasine palgatõus toimuda ainult ametnike arvu vähenemisega kooskõlas," lausus Kriis.

Padar nentis, et riik ei plaani täies mahus palgata 2500 uut töötajat. Uusi kohti plaanitakse luua kolmandiku väljakäidud arvust, teised kaks kolmandikku on vakantsed kohad, mis järgmisel aastal loodetakse täita.

Hetkel kuum