Soome juhtide rahaveski on Fortum

Sirje Rank 05. november 2007, 00:00

Soome maksuameti möödunud nädalal avaldatud andmeil oli 2006. aastal Soome suurima palgatulu saaja Fortumi juht Mikael Lilius, kelle palk oli üle 11,3 miljoni euro (176,8 miljonit krooni). Esikuuikus oli kokku viis Fortumi direktorit. Ainsana lõhkus Fortumi ühisrinnet Nokia endine tegevjuht ning tänane Nokia ja Shelli nõukogu esimees Jorma Ollila teisel kohal. Tema palgatulu oli aga Liliusega võrreldes pea poole väiksem, 6,2 miljonit eurot (97 miljonit krooni).

Naabermaa Rootsi firmajuhtidega kõrvutades sai Lilius neli korda kõrgemat palka kui sealne kõrgeimalt makstud börsifirma juht Hans-Holger Abrecht MTGst. Rootsi energiakontserni Vatenfalli juhi Lars G. Josefssoniga võrreldes teenib soomlane aga tervelt kaheksa korda rohkem, ehkki juhib firmat, mis on käibelt kordades väiksem. Liliuse palk on ühtlasi neli korda suurem kui Scania juhil Leif Östlingil, kes juhtis Rootsi kõrgeimalt makstud firmajuhtide edetabelit 2005. aastal, kirjutas Rootsi majandusleht Dagens Industri. Põhjuseks on asjaolu, et Soomes maksustatakse optsioonitulu palgatuluna. Just Fortumi optsiooniprogramm on viimastel aastatel tippjuhte kullanud ning ühtlasi ka ohtralt kriitikat pälvinud.

Soome palgatulu esikümnesse mahuvad veel kindlustuskontserni Sampo teine mees Kari Stadigh, Eero Heliövaara SRVst ning Stockmanni tegevjuht Hannu Penttilä. Esikümne lõpetab Fortumi kommunikatsioonijuht Carola Teir-Lehtinen, kes on ligi 3,6 miljoni euroga Soomes mullu suurima palgatulu teeninud naine.

Ettevõtete kasumite kasvuga võrreldes kasvasid tippjuhtide tulud mullu enam kui kaks korda rohkem, vastavalt keskmiselt 36% ja 77%, kirjutab Kauppalehti. Suured käärid olid Fortumis, kus firma kasum kasvas 2005.-2006. aastal viiendiku võrra, Mikael Liliuse palgatulu aga 160%.

Soome valitsuses teenis enim peaminister Matti Vanhanen - 150 000 eurot.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing