Kobedaimat soodustust pakub BREC

Kadi Heinsalu 09. november 2007, 00:00

Firma koduleht teatab, et Tallinnas Juhkentali kortermajas on korterilaenu kuumakse ostjale poole soodsam, mitte täiesti tasuta. Kuid piisava omaosaluse korral võib sinna korteri osta nii, et kolm aastat midagi peale kommunaalkulude ei maksa. Laen peab sel juhul olema pisike, sama suur kui pakutav soodustus: 180 000-252 000 krooni. Arendaja maksab kogu laenu kinni.

BREC Kinnisvara tegevjuhi Sven Soomuste sõnul on see pigem erand. Enamik võtab laenu aastakümneteks ja kahemiljonilise laenu puhul on kuumakse kaks korda suurem kui 7000 krooni. "Aga me ei kitsenda omandit, pärast kolme aastat mingu omanik, kuhu tahab," lisas ta.

BREC Kinnisvara maksab ostja eest kuus 5000-7000 krooni sõltuvalt korteri suurusest. Kokku jääks BREC Kinnisvaral 22 müügis oleva korteri pealt selle nipiga saamata 4,6 miljonit krooni, kuid korterite müügiväärtus on kodulehe andmetel üle 70 miljonit krooni. Kolmetoalise korteri hind on seal alates 3 miljonist kroonist.

Raha maksab arendaja inimese eest otse pangale. Selle pealt maksude maksmisele on kaks lähenemist. Maksuametist öeldi, et kui see on kingitus ostjale, tuleb ettevõttel tulumaksu maksta. Teisalt võib olla tegemist n-ö allahindlusega, nagu kampaania "ostad auto, saad talvekummid pealekauba", kus tulumaksu maksta ei tule. Inimene ei saa BRECi makstavalt osalt laenuintresside tulumaksu tagasi.

Soomuste sõnul maksavad nad kõik maksud ära, nagu peab. Kampaania on maja vastu lisahuvi tekitanud, kuid otsusteks läheb tema sõnul aega. Sisse kolida saab kuu aja pärast.

Arco Vara pakub Stroomi ranna Kodukolde projekti soodustust, kus võtab kohustuse ostja eest omafinantseeringut garanteerida ja samas ei seata tema nimele hüpoteeki. DnB Nord Pank annab ostjale 100% laenu ostuhinnast ja seab hüpoteegi vaid enda kasuks. Tavaliselt küsib pank sel juhul lisatagatiseks teist korterit või maja.

Arco Vara tagab ostja omafinantseeringu osa 15 protsenti korteri hinnast, küsides 3 protsenti lepingutasu. Omafinantseering tasutakse viie aastaga, sealt edasi on pangalaenu aeg, selgitas Arco Vara turundusjuht Kadri Mätik. "Siis meie garantii lõpeb."

DnB Nord Panga erakliendi müügijuht Catlin Vatsel lisas, et kui tekivad enne viit aastat makseraskused, siis garantiikohustus realiseerub. "Arco Vara maksab selle summa, mis veel omafinantseeringust on pangale tasumata," sõnas ta. Samas on pangal õigus ka selle korteri puhul lisatagatist nõuda, juhul kui turuväärtus langeb alla 20 protsendi.

Juhan Kolgi ja Urmas Pasti kahe kortermaja arendus Tartus, kus ostja saab samuti null krooniga korteri kätte, on arendajale kindlam. Seal seatakse hüpoteek panga järel ka tema nimele, sest arendaja annab ise omaosaluse raha.

Intressi suurus on ligilähedane panga intressiga ning see lepitakse kokku, selgitas Balti Kinnisvara müügijuht Tiia Tamm. Omafinantseeringu järelmaksu antakse 5-7 aastaks ja kuni kümnendiku korteri hinnast. "Meie partner on Hansapank, teiste pankadega läbirääkimised veel käivad," lisas Tamm.

Hansapangast öeldi, et selle arenduse puhul ei antaks inimesele üldse laenu, kui ta ei suuda nii pangalaenu kui ka arendajalt võetud lühemat laenu ära maksta. "Pank siin varasemast suuremat riski vara vastu ei võta," kinnitas panga eluaseme finantseerimise osakonna partnersuhete juht Ardo Pajur. Ka Hansapank võib hindade kukkumise korral lisatagatist nõuda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing