Rigoletto uus kaksikelu Estonia laval

Kersti Inno 09. november 2007, 00:00

Ooperi dramaturgilise telje moodustab Rigoletto isiklik tragöödia. Elust muserdatud, ebardlik ja teravkeelne Mantua hertsogi kojanarr vihkab kogu hingest ülikuid, samas on temas sügav inimlikkus palavas armastuses oma ainsa aarde, tütre Gilda vastu, keda ta püüab kiivalt maailma kurjuse eest kaitsta.

Krahv Monterone isatunnete mõnitamise pärast karistab saatus narri. Plaanitsedes Gildat võrgutanud hertsogile julma kättemaksu, tõukab Rigoletto tahtmatult oma tütre surma.

Verdi pikaajaline koostööpartner Francesco Maria Piave kirjutas libreto Victor Hugo' draama "Kuningas lõbutseb" ainetel.

Hugo' näidend keelati pärast esietendust 1832. aastal, põhjuseks toodi amoraalsus. Tsensuuri survel tuli ka ooperi libretos muutusi teha. Toimumispaik tõsteti Prantsusmaalt Itaaliasse, nimed muudeti, kuid karakterid jäeti alles.

Esietendusel 11. märtsil 1851 Teatro La Fenices oli tohutu menu, peagi jõudis "Rigoletto" paljude Euroopa teatrite lavadele ning on seal elujõulisena püsinud tänapäevani.

Huvitav on fakt, et ooperi tuntuima meloodia, hiljuti lahkunud Pavarotti menunumbriks olnud "La donna ? mobile" ("Muutlik on naise meel") nooti nägi esietendusel hertsogi osa laulnud tenor vaid mõni õhtu enne ooperi lavaletulekut ning pidi heliloojale käsi südamel vanduma, et ta isegi ei ümise avalikult selle meloodiat enne tähtsat õhtut.

Ooperi esietendus oli triumfaalne ja hertsogi laulukest vilistati juba järgmisel hommikul Itaalia tänavatel.

Estonia laval oli ooper viimati 40 aastat tagasi, mil peaosade särasid unustamatud Georg Ots ja Tiit Kuusik.

Uues lavastuses saab pearollides näha-kuulda neljast koosseisu. Nimiosas on Rauno Elp, Aare Saal, Jassi Zahharov või soome bariton Hannu Niemelä. Gilda rollis Irina Dubrovskaja (Venemaa), Kristine Gailite (Läti), Sirkka Lampimäki (Soome) või Angelika Mikk. Mantua hertsogi osas Mart Madiste, Dmytro Popov (Ukraina), Urmas Põldma või Juhan Tralla. Ooperis on veel hulk rolle, milles tegevad enamik Estonia praegustest solistidest. Oluline osa on õukondlastena meeskooril.

Lavastaja Neeme Kuninga kujutluses on "Rigoletto" eelkõige emotsionaalne draama.

"Ma soovin publikule näidata, et ka 500 aastat pärast selle draama aset leidmist on inimeste tegutsemismotiivideks jätkuvalt nendevahelised suhted ja kired," ütleb Kuningas.

"Jutustust saadab võimas ja emotsionaalne Verdi muusika. Verdi tähendus muusikas on võrreldav Shakespeare'i omaga draama vallas. Sõna väljendab sündmust ja ümberringi toimuvat, muusika aga selle viisi ja põhjust. Lavastaja piibliks on Verdi partituur. Ning see sisaldab endas sageli ka vasturääkivusi. Muusika näitab meile, et tegelased varjavad oma tegelikke eesmärke sõnade taha!"

Augustis Dalhalla hiigellaval esietendunud vabaõhuvariant ooperist pälvis Rootsi pressis rohkesti kiidusõnu.

Dalhallas eelkarastuse saanud solistide koosseis on tegev ka tänasel esietendusel: Hannu Niemelä, Irina Dubrovskaja, Dmytro Popov, Priit Volmer, Helen Lokuta, Juuli Lill, Leonid Savitski jt.

Muusikaline juht ja dirigent on Arvo Volmer, kunstnik Kustav-Agu Püüman, valguskunstnik Neeme Jõe. Osalevad ka Estonia solistid, koor ja orkester.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing