Kertu Ruus • 11. november 2007 kell 22:00

Põrandakauplejad jäävad moodsale ajale jalgu

Olid ajad, kus legendaarse New Yorgi börsi - maailma suurima aktsiaturu - kauplemispõrand vääris kihava turuplatsi või tulise spordiareeni nime.

Maaklerid panid rahvamassis tungeldes ja viibeldes "ostan" ja "müün" karjudes häälepaelad proovile ning emotsioonid olid taevas.

Lühemad vennad kinnitasid kandade külge vahtklotsid, et massis mõjule pääseda. Nüüd aga annavad maakleritele vaikselt ülesandeid arvutid, iga mees jõllitab oma ekraani ja krõbistab oma hiirega.

Asi selles, et NYSE Group on paar viimast aastat juurutanud uut kauplemissüsteemi, nn hübriidturgu.

See on 214 aastat vanal börsil kauplemise paari aastaga tunduvalt efektiivsemaks ja kiiremaks muutnud. NYSE Groupi pressiesindaja Eric Ryan rääkis Äripäevale, et keskmine tehinguaeg (order time) on vähenenud vaid üheainsa aasta jooksul 9 sekundilt 0,1 sekundile.

Tema sõnul on see ka põrandakauplejate tööd tõhustanud, sest uued elektroonilised vahendid ja tarkvara on vähendanud põrandal tehtud klahvivajutusi enam kui 60%. NYSE enda sõnul on nad ühelt poolt säilitanud oksjonituru väärtuse - põrandakauplejate roll vähendab endiselt turgude volatiilsust - ja teisalt loonud süsteemi, mis lubab teha kiirelt ja anonüümselt elektroonilisi tehinguid.

Sellist kiiret arengut pole nähtud ühelgi teisel turul, liiati veel mõnel, mille suurus, vanus ja ülemaailmne tähtsus oleks võrreldav NYSEga, märgib Ryan.

NYSE Groupil ei jäänudki muud üle kui uue süsteemiga lagedale tulla, sest konkurendid Nasdaq ja Londoni börs on ammu elektroonilised. Elektrooniline on ka kevadel NYSE Groupiga liitunud Euronext.

Inimlik pool suurema efektiivsuse taga on aga see, et aktsiamaakleritega on juhtunud sama mis varem miljonite tehasetööliste või põllumeestega: nende töökohad on ohus. Kuulsad põrandakauplejad - kellest paljud käivad oma isade ja vanaisade jälgedes ning teenivad enam kui miljonidollarilist aastapalka - on ajale jalgu jäänud.

Meeleolu kauplemispõrandal on nukker. Pea iga kauplemispäeva lõpetab noil päevil aplaus mõnele kauaaegsele kolleegile, kellele see oli viimane tööpäev. New York Post kirjutas aasta tagasi, et aina enamad põrandakauplejad pöörduvad abi otsimiseks psühholoogi poole.

Tuntud psühhiaater Ari Kiev, kes on kirjutanud kauplemise psühholoogiast mitu bestsellerit ja enne seda töötanud olümpiasportlastega, tunnistab, et tema poole on selliste muredega pöördutud küll. Töö kaotanud kauplejad kannatavad depressiooni või foobiate all.

Samas - asjal on ka helgem pool. Täpselt nagu Eesti püüab odava allhanke juurest väärtusahelas ülespoole liikuda, võivad ka endised maaklerid leida endale nüüd rohkem ajusid nõudva töö, kirjutas augustis kuukiri Wall Street & Technology.

"Tehnoloogia ei ohusta Wall Streeti töökohti," sõnas väljaandele investeerimisfirma Pioneer Investmentsi tehnoloogiajuht Peter Noll.

Tema sõnul palkasid paljud ettevõtted enne ülikoolilõpetajaid lihtsamaid töid tegema. Nüüd lubab tehnoloogia seda tööd automatiseerida ning inimesed saavad kasutada selle asemel omandatud analüütilisi oskusi.

Lõpuks, ka arvutid pole alati eksimatud. Veebruaris, kui Dow Jonesi tööstuskeskmine Hiina turu langusele reageerides kukkus enam kui 400 punkti, tegi asja hullemaks tööstuskeskmist arvestav arvutiviga. Arvutisüsteem ei pidanud ostu- ja müügikäskude survele vastu ning osa investoreid ei saanud teha tehinguid enne järgmist päeva.

Hetkel kuum