Agnes Ojala • 12. november 2007 kell 22:00

Turiste peaks loomaaiaga ahvatlema

Eestil on Petersoni sõnul turismi, laevanduse ja IT vallas palju võimalusi, mis tuleks ära kasutada. Tallinna vanalinna hotellid, restoranid ja suveniiripoed üritavad praegu kliente meelitada madalate hindade, mitte innovatiivsete ja originaalsete mõtetega, kirjutas ta uudisteportaalis huliq.com.

Professor soovitab linnal aga rõhuda oma tugevamatele, kuid vähem tuntud külgedele: loomaaiale, Rocca al Mare loodusradadele ja kirikutele. Nii saaks turismis keskenduda enam erinevatele sihtgruppidele ja kohale meelitada nii perekondi kui ka turiste, kes siia ikka ja jälle tagasi tuleksid.

Eesti konkurentidena näeb Peterson Rumeeniat, Bulgaariat, Lätit, Leedut, Slovakkiat, Albaaniat, Sloveeniat ja Tšehhit. Riia ja Praha eelistena tõi professor välja selle, et sinna lendavad odavlennukompaniid.

Tallinna loomaaia direktor Mati Kaal usub, et renoveeritud loomaaed võiks turismimagnet olla küll, kuid praeguses seisus jätkates võiks seda nimetada pigem muuseumiks.

"Meie kollektsioon on tegelikult väga huvitav ja loomaaeda on turismi jaoks vähe kasutatud. Sellel on ka põhjus, millest on juba palju räägitud. Kui 24 aastat tagasi ajutiselt Vene sõjaväe ladudesse kolisime, arvasime, et saame loomaaia 10-15 aastaga valmis ehitatud. Nüüd aga saab täis juba 25 aastat," rääkis Mati Kaal.

Kaalu sõnul on praegu loomaaia lagunemiskiirus suurem kui olukorra parandamiseks tehtud pingutuste valmimistempo. Seega oleks viimane aeg renoveerimine tõsiselt kätte võtta. "Meie arengukavas on kirjas, et vajame renoveerimiseks aastani 2012 igal aastal 100 miljonit krooni. Tallinna linn loomaaia omanikuna on kava kinnitanud ja meid ka päris hästi aidanud, riigi osa aga on jäänud väga väikseks," rääkis Mati Kaal.

Kaalu sõnul oleks loomulik, kui riik loomaaeda rohkem toetaks, kuna väikeses riigis ei ole rohkemate loomaaedade pidamine mõttekas ja seega on asutus oluline ka riigile, mitte vaid linnale.

Samuti leiab Kaal, et loomaaiale võiksid õla alla panna ka ettevõtted, nagu seda Lääne-Euroopas ja Ameerikas tehakse.

"Kui kõik 2012. aastaks plaanipäraselt läheb, saab paigalpuksimine läbi. Selleks ajaks peaksime suutma loomadele pakkuda loomväärseid elamistingimusi ja külastajatele korralikku ajaviidet," märkis Kaal, lisades, et vastasel korral võiks uksele panna sildi "Loomaaed-muuseum".

Hetkel kuum