Kindlustusturule mahub veel tulijaid küll

ÄP 14. november 2007, 00:00

Aripaev.ee lugejate küsimustele vastas eile Eesti turule pürgiva kindlustusfirma Royal&SunAlliance Eesti juhataja Kaido Kepp.

Mida uut Eesti kindlustusturul teha annab?

Eesti kindlustusturul annab teha veel päris palju. Turul on viimased viis aastat olnud teatav seisak ja sellest aitab üle saada konkurentsi tihenemine. Eestis näeme võimalust turgu arendada tootearenduse ning teeninduse mugavuse ja kiiruse kaudu.

Milline on Eesti kindlustusturu hetkeseis ja tulevik maailma suurima kindlustusfirma Royal&SunAlliance'i analüüsi alusel?

Turg on praegu väga kontsentreeritud. See on tingitud küll turu väiksusest, aga kahe suurema kindlustusseltsi käes on praegu ca 60% turust ja nelja suurema käes ca 85%. See tähendab, et uutele konkurentidele peaks ruumi jaguma.

Kui võrrelda Eestit lähinaabrite Läti ja Leeduga, siis kindlustuskaitset ostetakse tunduvalt rohkem, Eestis veidi üle 2000 krooni (kahjukindlustuses) ja Leedus ca 1300 krooni aastas inimese kohta. Kui aga võrrelda Lääne-Euroopa riikidega, näiteks Ühendkuningriigiga, siis on vahe seitsmekordne. Õigustatult võib muidugi väita, et meil on ka oluline vahe sissetulekutes. Selle vältimiseks võib ka võrrelda, kui suur on kogutud kindlustusmaksete osatähtsus sisemajanduse koguproduktis. Eestis moodustasid 2006. aastal kahjukindlustusmaksed 1,7% SKPst. Ka siin on Eesti vahe näiteks Soome ja Rootsiga 1,3kordne ja Ühendkuningriigiga kahekordne. Seega on turu küllastatus illusioon.

Milliseid kindlustusliike Royal&SunAlliance Eestis pakub?

Alustasime autokindlustusega ja lähiajal tulevad ka kõik teised põhilised kindlustusliigid: kodukindlustus, ettevõtete varakindlustus jt. Eesti turul moodustavad autodega seotud kindlustusliigid ca 70% ehk valdava osa turu mahust. See näitab, kui suur arengupotentsiaal on teistel kindlustusliikidel.

Mille poolest erineb Eesti kindlustusturg teistest turgudest?

Lääne-Euroopas on kodukindlustus oluliselt levinum kui Eestis ning proportsioon auto- ja kodukindlustuse vahel teistsugune.

Miks teid Soomes ei ole?

Soomes me tõepoolest ei tegutseta. Seal on pigem ajaloolised põhjused. Iga turgu hinnatakse eraldi ja kindlasti on Eesti turg praegu atraktiivsem.

Miks hakkavad Eesti turul teie tooteid esialgu müüma maaklerid ja mitte oma töötajad?

Esimese sammuna kasutame maaklereid, mis on kindlustusturul suurim müügikanal. Aja jooksul võtame kasutusele ka teised võimalused.

Kui suur on praegu Royal&SunAlliance'i meeskond?

Praegu on meeskonnas 15 inimest. Meeskond kindlasti kasvab, kuid me ei taha saada Eesti suurima töötajate arvuga kindlustusseltsiks.

Mis on kindlustusturul järgneva paari aasta jooksul kõige olulisem ja innovaatilisem suund?

Rahvusvahelise kogemuse põhjal väidame, et peamised muutused seisavad ees müügiprotsessis ja kahjukäsitlusprotsessis, viisis, kuidas teenus tarbijani jõuab. Mõlemad peaksid tarbija jaoks oluliselt lihtsustuma.

Kui kiiresti kasvab Teie hinnangul lähema viie aasta jooksul Eesti kindlustusturg?

Meie hinnangul jätkab Eesti kindlustusturg kasvamist kahekohalise numbriga. Sel aastal võib see ulatuda 18 protsendini, kuid kasv alaneb mõningal määral järgnevatel aastatel.

Eesti on praegu sellises arengufaasis, kus kindlustusturg kasvab kiiremini kui sisemajanduse koguprodukt. Isegi majanduskasvu aeglustudes ei juhtu muud, kui kindlustusturu kasvutempo veidi aeglustub.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:10
    Otsi:

    Ava täpsem otsing