14. november 2007 kell 22:00

Programm trügib inimese asemele

"Kauplejatel on kaks põhiprobleemi, millega nad turul kokku puutuvad - hirm ja ahnus. Isegi kui kõik märgid näitavad, et hind läheb teatud suunas, võib inimesest kaupleja ikkagi tehingu tegemata jätta, sest tal tekib hirm - äkki ma kaotan oma raha," põhjendab oma sümpaatiat ja eelistusi programmkauplemise suhtes Loopmann. "Arvuti kaupleb täiesti kompleksivabalt. Teeb oma töö ära ja ongi kõik."

Juba teist aastat korraldatavatel valuutaprogrammide meistrivõistlustel Automated Trading Championship 2007 oli Loopman eileõhtuse seisuga teises esikümnes üle kuuesaja osaleja seas. Eelmisel nädalal tõusis ta vahepeal lausa hinnalisele kolmandale kohale. Loopmann kaupleb sel võistlusel enda sõnul ainult Inglise naelaga ja seda muidugi võimendatult. Ta on kuuga oma portfelli kasvatanud umbes 2 korda, esimesel kohal olev kaupleja umbes 3 korda. Eestist on peale Loopmani veel mõned võistlejad, kes on vähem edukad.

"Üldse olen kõige enam enda välja töötatud programmi abil kasvatanud summat ligi 12 korda ja vahest kõige enam kaotanud 600 dollarit," märgib mees ja tõdeb, et Eestis on küllalt inimesi, kes ainult valuutakauplemisest ja väärtpaberiturgudel investeerimisest ära elavad.

"Mudeleid ma patenteerinud ei ole. Saladusi ei saa ju patenteerida," möönab igapäevane kaupleja. Tegelikult on kogu info internetis vabalt saadaval. Enda saavutuseks peab Loopman lihtsalt väikestest tehnilise analüüsi nippidest terviklikult kokkupandud strateegiat.

Oma mudelite mahamüümiseks Loopmannil motivatsioon puudub. "Mis peaks olema rahamasina müümise põhjus? Ajutine rahapuudus?" küsib rahamasina looja veidi irooniliselt, kes püüab oma psüühikat summade kasvades arendada selles suunas, et kunagi ka teiste inimeste rahadega stressivabalt kauplema hakata.

Hansapanga valuutaturgude juht Art Lestberg nõustub, et tehnoloogia kiire areng on muutnud kauplemise suures osas elektrooniliseks, mis on loonud soodsa kasvupinnase ka kõikvõimalike automaatsete kauplemisprogrammide kasutamisele.

Ta nendib, et taolised kauplemissüsteemid võivad olla üsna tõhusad ning sageli on need tulemuslikud ka pikemate perioodide lõikes. "Samas tasub aga meeles pidada, et nagu pole olemas igiliikurit, ei ole olemas ka ideaalset ja alati kasumlikku kauplemissüsteemi," hoiatab sinisilmsuse eest valuutaturgude juht.

Lestbergi sõnul ei kauple Hansapank mudelitele toetudes valuutadega just väga palju, aga nad testivad mitmesuguseid mudeleid sageli ajalooliste andmete põhjal.

"Aktsiakauplemisel Hansapank mudeleid ei kasuta, kuigi maailmas on see üsna levinud. Kohalikul turul (Eesti, Läti, Leedu) on põhjuseks piisavalt likviidsete aktsiate puudumine, mis on taoliste mudelite toimimise eeldus," selgitab Lestberg.

Ka SEB Eesti Ühispanga raha- ja valuutaturgude vanemdiiler Bruno Palksaar kinnitab, et nemad nii valuuta- kui ka aktsiatehingute puhul programmkauplemist ei kasuta, sest fundamentaalanalüüs on osutunud programmkauplemisel rakendatavast tehnilisest analüüsist siiski efektiivsemaks.

LHVstki öeldi, et programmkauplemisega neil kokkupuuteid ei ole.

Argo Loopmann on hästi mitmekülgne inimene: ühelt poolt ühendab ta endas finantsspetsialisti ja programmeerija omadused, teiselt poolt elab ta vaimset ja askeetliku elu.

Loopmann tegeleb bhakti-joogaga või teisisõnu on krišnaiit. See tähendab, et ta on ligi 5000 aastat tagasi elanud Jumala kehastuse Krišna õpetuste järgija. Tal on guru, kes on teda initsieerinud ja andnud talle ka vaimse nime - Abhiram.

Krišnaiitidel on neli põhiprintsiipi ja üks põhimõte, mida võiks ka eelprintsiibiks nimetada. Eelprintsiip on Mahamantra (Suure Loitsu) ehk Püha Nime kordamine. Seda korratakse tavaliselt hommikuti ja see võtab umbes kaks tundi. Mahamantra ehk Hare Krišna mantra sisaldab endas kolme sõna, mis korduvad kokku 16 korda. Kokku korratakse seda loitsu hommikuti üle 16 000 korra. Loopmanni enda sõnul ei saa ilma meditatsioonita hoida psüühikat kauplemiseks vajalikul stabiilsel tasemel. Neli põhimõtet sisaldavad endas taimetoitlust (kusjuures loobutakse ka munadest), hasartmängude vältimist, loobumist narkootilistest ainetest (sealhulgas ka kohvist) ja abieluvälisest seksist hoidumist.

Autor: Virge Lahe

Hetkel kuum