'Ariel' avab juudi kultuuri väärtusi

Kersti Inno 16. november 2007, 00:00

Festival "Ariel" toimub tänavu juba neljandat korda, avades vana ja muistse juudi kultuuri väärtusi loengutel, filmides ja kontsertidel.

Festivali kõrgpunkt leiab aset homme, mil Estonia kontserdisaalis astuvad eesti publiku ette tänapäeva muusikamaailma absoluutsed tipud - ansambel Hesp?rion XXI koos oma kirglike muusikute Montserrat Figuerase, Arianna ning Jordi Savalli, plahvatusohtliku löökpillimängija Pedro Estevani ja teistega.

Vanamuusika mõtestamist ja sellega tegelemist vanadel instrumentidel alustas Jordi Savall mõttekaaslastega 1960. aastatel.

Sellega on kaasnenud tohutu uurimistöö, kuidas mängida vana, unustusehõlma vajunud muusikat, kuidas on seotud iidsed, kauged kultuurid moodsa kultuuriga.

Eelkõige vanamuusika alustaladena tuntud Savallide pere on pärit Katalooniast, mistõttu on nad juba aastakümneid oma südameasjaks võtnud ka Ibeeria poolsaare kultuuride säilitamise ning tutvustamise. Tallinnas esitatavas programmis "El Paradiso Perdido" ehk "Kadunud paradiis" kõlab XIII sajandil elanud Kastiilia kuninga Alonso X aegne juutide ja kristlaste muusika - juudi ning kristlik monoodia keskaegses Ibeerias.

Kuningas Alonso X oli üks tuntumaid luuletajaid ja filosoofe oma kaasaegsete seas.

Tema õukonnas käisid koos nii kristlikud kui ka juudi- ja islamiusulised teadlased, filosoofid ja literaadid.

Tema valitsemisajal tõlgiti hispaania keelde Piibel, Talmud ja Kabala.

Laupäev oli juutidele ametlik puhkuse päev ja neid näiteid võib tuua veelgi. Tänapäevani nimetavad juudid seda oma kultuuri kuldajastuks Euroopas.

Selle ajastu hõngu ja muusikat saabki nautida Savallide pere ansambliga laupäeval Estonia kontserdisaalis.

Pühapäeval esineb aga festivali raames Tallinna uues juudi sünagoogis Sofia Rubina ansambel.

Kõlavad juudi rahvalaulude džässilikud seaded.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing