Kiirlaenu võtnud kortermaja arendaja nõuab pankrotti

Anne Oja 20. november 2007, 00:00

Kinnisvaraarendaja Kaimag Invest paistis suvel ja sügisel silma sellega, et ettevõttele kuuluvad Tallinna Köleri 12 ja 12a korterid olid sundenampakkumisel mitu korda, viimati 12. novembril. Algul määras kohtutäitur Kristiina Feinman alghinnaks 17,2 miljonit krooni, oktoobriks oli alghind langenud 13 miljoni kroonini. Feinman ütles reedel aripaev.ee-le, et Kaimag Investi vara müük on peatatud. "Võlgniku suhtes on algatatud pankrotimenetlus," lisas täitur.

Tähelepanuväärne on, et 12 magusa Kadrioru korteri tagatisel on võetud sel kevadel 48 miljonit krooni laenu. Hüpoteegid on kinnistusregistrisse kantud ühel ja samal päeval.

Suurima laenu sai Kaimag Invest Hansapangalt. Et sellest 20 miljonist kroonist ilmselt väheks jäi, võtsid firma omanikud Kaimo Koort ja Magnar Bergman 18 miljonit krooni laenu kortereid müünud Laivi Mesikäpa OÜ-lt Balafon. Ja nii üllatav kui see ka pole, õnnestus ühegi majandusaasta aruandeta Kaimag Investil saada veel 10 miljonit krooni kiirlaene väljastavalt Reval Creditilt.

Veel põnevam on, et korterite eelmine omanik oli üks laenuandjatest, OÜ Balafon. Registris seisid magusad korterid ettevõtte nimel alla kuu aja. Kinnisvaraga tegeleva OÜ Balafoni ametlik omanik on Tallinna notari Aivar Mesikäpa abikaasa Laivi Mesikäpp.

Koort ütles aripaev.ee-le, et kogu asja taga on kaval skeem, mille autoriks on Reval Credit. "See plaan oli algusest peale väga kavalalt püsti pandud," ütleb Koort. "Tekitati kunstlikult majanduslikke raskusi teisele poolele ja taheti kinnisvara endale saada," lisas ta.

Koort ütleb, et nad tahtsid arendada Kadrioru maju, kuid Reval Credit ei lasknud. "Meil oli kokkulepete alusel ette nähtud, et Reval Credit annab ka ehitusraha, kuid poole tehingu pealt sellest taganeti. Me poleks eelnevalt maju ostnudki, kui teadnuks, et arendamiseks finantse pole," selgitas Koort. Kaimag Invest on omakorda Reval Crediti kohtusse kaevanud.

Reval Crediti juhatuse liige Martin Kruusvall valib vastamiseks sõnu. "Kui rääkida sellest kliendist, siis olukord oli komplitseeritum kui lihtsalt tavaline tehing," ütles Kruusvall. Kuidas laenuandja firma annab 10 miljonit krooni tundmatule ettevõttele? "Seal oli tegu eritehinguga. Kahjuks on olukord aga võtnud pankrotieelse kuju, mistõttu pikalt ei saa ma kommenteerida. Siin on küsimus laenu saajate isikutes, kes seisavad konkreetse firma taga, ning laenu tagamise ja finantseerimise viisides," rääkis Kruusvall.

Kas firma kirjutab laenu korstnasse või saab kinnisvara omanikuks? "Põhimõtteliselt jah, seal oli olemas kinnisvara," ütles Kruusvall.

Kaimag Investile 18 miljonit krooni laenanud Balafoni omanikku Laivi Mesikäppa ei õnnestunud aripaev.ee-l tabada. Mitmed allikad ütlesid, et Balafoni varjatud omanik on tema abikaasa notar Aivar Mesikäpp.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing