Valgust kolmanda sektori rahadele!

ÄP 20. november 2007, 00:00

Eri Klas ja Jüri Raidla tegid eile ettepaneku tõsta tulumaksuvaba annetamise piiri, et heategevus inimeste rahakottides õitsele lööks. Mõte on ju tore, aga Äripäeva arvates võiks enne seda avalikustada mittetulundusühingute majandusaruandluse. Praegu on MTÜde majandamine läbipaistmatu ning kõik toetused ja annetused kaovad ühtmoodi kui jänes padrikusse.

Tõsi, MTÜde tegevus ei ole päris kontrollimatu. Nii nagu äriühingud esitavad iga-aastased aruanded äriregistrile, läkitavad MTÜd need maksuameti maakondlikesse büroodele. MTÜde ja SAde registrit peab aga justiitsministeerium, info on hajutatud ja ülevaade puudub. Me kõik teame äriühinguid, mille tegevus on olnud "juriidiliselt korrektne", kuid mida on mõjutanud avalikkuse surve. Ent MTÜde üle pole avalikkusel mingit kontrolli. Ja 22 000 organisatsiooni hoolikat jälgimist ei saa maksuametiltki nõuda.

Ka MTÜd ise on avalikustamisega nõus. Mullu Siim Kallasele saadetud kirjas nõustus EMSL Euroopa Komisjoni seisukohaga, et info ELi vahenditest abi saajate kohta peab olema avalik. Juba 2003 koostatud analüüsis soovitasid Tartu Ülikooli juuraprofessorid MTÜde rahastamise avalikustada. Ometi on probleem tänini lahendamata.

Kas on asi ehk selles, et MTÜsid reguleerivate seadustega peaks tegelema erakonnad, aga need on ka ise MTÜd ning pole seega rangematest reeglitest vähimalgi määral huvitatud?

MTÜ on muidugi lai mõiste. Ühe sildi alla mahuvad nii spordiseltsid, korteriühistud, külaseltsid kui ka ideeühendused. On MTÜ Eesti Õlletootjate Liit, MTÜ AIDSi Ennetuskeskus ja viimasel ajal populaarseks saanud MTÜ Eesti Euroopa Liikumine. 89 mittetulundusühingut ja sihtasutust kuulub Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liitu. Katusorganisatsioone on teisigi, ent mitte oluliselt arvukamaid. Seltskond on liiga kirev, et kõigil oleks ühised huvid.

Äripäeva arvates on mõistlik avalikustada MTÜde aruanded. Kui külaseltsidele aruannete koostamine ja maksuametile nende töötlemine üle jõu käib, tuleks alustada vähemalt nelja kategooriaga. Erakonnad, mis peaks juba loomult olema kogu riigi läbipaistvaimad struktuurid. Usuühingud - neile tehtud maksusoodustuste juures on imekspandav, et iga hämara taustaga äritegelane pole veel oma kirikut asutanud. Ärme jätame neile sedagi võimalust. Riigi, omavalitsuste või ELi rahastatavad MTÜd - maksumaksja raha kasutamine olgu avalik. MTÜd, mille aastakäive on üle miljoni - et MTÜdest ei saaks varjatud ettevõtlus.

Ennekõike võidaks sellest MTÜd ise. Kui ühiskonda teenivate ühingute sekka ei varju kummalisi vahevorme, kui valskusele ei jäeta ruumi, paraneb kogu kolmanda sektori maine. Siis on mõtet ka maksuvaba annetamise piiri tõsta, sest kellelgi pole kahju õige asja heaks annetada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:11

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing