Viisnurk käivitab kasvumootorit

Tarvo Vaarmets 20. november 2007, 00:00

Viisnuga juhatuse esimehe Andres Kivistiku sõnul otsitakse kasvu väljaspool Baltimaid, mistõttu siin järgmise kolme aasta jooksul uusi mööblikauplusi ei avata.

"Targem on kulutada oma raha ja energia teistele turgudele, kus ei ole tagasilööke ette oodata," põhjendas Kivistik eilsel pressikonverentsil. Ettevõte käive peaks ootuste kohaselt kasvama aastas umbes saja miljoni krooni võrra ning ärikasumimarginaal jõudma 2010. aastaks kümne protsendini.

"Ärikasum päris 60 miljonini ehk ei ulatu, aga praegusest tasemest läheb päris oluliselt ülespoole. Põhimõju on jaekaubanduse areng mööblidivisjonis," viitas Viisnuga finantsdirektor Einar Pähkel ettevõtte lootustele. Skano keti laienemist loodetakse finantseerida suures osas omavahenditest.

"Viisnurgal rahavoogu on. Ma ei ütle, et me nüüd kõik suudame omavahenditest katta, see sõltub graafikust ja sellest, kuidas kauplustele pinnad saame," rääkis Pähkel. Tema kinnitusel võib ettevõte võtta küll lühiajalisi laene, aga nende summa ei ületa kümmet miljonit krooni. Kolme aasta pärast peaks Viisnurgal olema kokku üle kahekümne poe, kusjuures nii järgmisel kui ka ülejärgmisel aastal plaanitakse avada võrdselt kaheksa uut müügikohta.

"Viisnurga plaanid tunduvad üsnagi ambitsioonikad," kommenteeris ettevõtte kavasid LHV analüütik Henri Adams. Tema meelest on Baltimaade väljajätmine laienemisplaanidest mõistetav, kuna siinne lähiaja majanduspilt ei ole just paljulubav. Adams pidas eduka laienemise üheks tingimuseks kogemuse ja turu omapära tundmaõppimist.

"Tundub, et käimasolev laienemine Ukrainasse on juba andnud juhtkonnale mõtteainet, millele tulevikus uutele turgudele sisenedes rohkem tähelepanu pöörata," märkis LHV analüütik, kelle jaoks Kesk-Euroopale planeeritav roll firma tegevuses jäi natuke kaugeks. Riskidena nimetas Adams uute poodide pikemat käivitumisaega ning ka võimalikku liialt kiiret laienemistempot, mis ettevõtte kasumlikkust sööb.

Presentatsioonist võis välja lugeda ka ettevõtte III kvartali käibe- ja kasuminumbrid. Kui käive kukkus alla ühe protsendi, siis kasum koguni 3,7 korda, 944 000 kroonini. Kasumi languse põhiline põhjus oli suvise müügi oodatust nõrgem tulemus.

"Kulude kasv ronib igast uksest sisse. Ka tööjõu- ja energiakulud ei näita langemise märke ning nende põhimõju ongi puhaskasumile," lisas Pähkel. Samuti avati augustis üks mööblipood Ukrainas.

"Neljanda kvartali suhtes oleme oluliselt optimistlikumad," täheldas Pähkel, kes ootab ettevõtte aastakasumiks 15 miljonit krooni, mille kujunemisele on kahtlemata mõju avaldanud ka Skano keti laiendamise nelja miljoni krooni suurused kulud.

Olulised arengud toimuvad ka Viisnurga ehitusmaterjalide divisjonis, kus hiljuti avati uus siseviimistlusplaatide Isotex tootmisliin, mis töötab küll veel poole võimsusega.

Ehitusdivisjoni direktori Erik Piile andmeil suudetakse 2009. aastal ära müüa olemasolevate liinide kogu tootmismaht. Selle saavutamiseks nähakse aga järgmisel aastal kerget tagasilööki.

"Järgmisel aastal tekib ehitusmaterjalide divisjonis kasumilangus, kuna 2009. aasta toodangu müümiseks on vaja agressiivset marketingitegevust," rääkis Piile.

Viisnurk tegeleb praegu ka Rääma kinnistu arenduse esimeste sammudega, kuid see peaks ettevõte kasumireale positiivset mõju avaldama alles pärast praeguse kolme aasta strateegia ellu viimise lõppu.

"Nendeks töödeks, mida me täna teeme, on ajastus suurepärane. Selleks ajaks, kui Eestis uus tõus tuleb, on meil asi valmis," kommenteeris Andres Kivistik Viisnurga kinnisvaraprojekti.

Hansabank Marketsi analüütiku Pavel Lupandini arvates võib kinnisvaraarendus aga kahandada ettevõtte aktsionäride hulka.

"Meie arvates võib põhiärist kõrvale jääva kinnisvaraarenduse strateegiasse kaasamine panna mõned jaeinvestorid aktsiaid müüma," märkis Lupandin.

Viisnurga aktsia kukkus 14 protsenti, 40,21 kroonini.

Autor omab Viisnurga aktsiaid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing