Ericsson käratas taas negatiivse uudise

Tarvo Vaarmets 22. november 2007, 00:00

Põhjusteks tõi ettevõte Euroopa ja Põhja-Ameerika tellimuste märgatava kokkukuivamise, nõrgeneva dollari ja närvilise poliitilise olukorra mõningates riikides.

Ericssoni aktsia kukkus Stockholmi börsil selle peale üleeile 11% ja lisas eile õhtupoolikuks veel miinus viis protsenti, jõudes nii 15,2 Rootsi kroonini.

Nii odav pole Rootsi võrgukontserni väärtpaber olnud juba neli aastat.

Kui Ericssoni oktoobris oma kolmanda kvartali tulemused teatas, kihutas ettevõtte aktsia päevaga veerandi võrra odavamaks.

Üheksa päeva hiljem astus Ericssoni finantsjuht Karl-Henrik Sundstroem tagasi. Eelmisel kuul avalikustatud kehvad tulemused olid aktsionäridele üllatuseks, sest septembris teatas ettevõtte tegevjuht Carl-Henric Svanberg, et sektori kasv on tugev.

Ericssoni tüürihoidja, kes oma sõnul sai eelmise kvartali tulemused teada vaid päev varem, põhjendas langust toona võrkude uuendamiseks esitatud tellimuste mahu ootamatu kukkumisega.

"On selge, et nende aruandlussüsteemides on mingi viga, aga samuti on selge, et kogu turg on tavapärasest nõrgem," kommenteeris Redeye analüütik Greger Johansson Bloombergile, kes on soovitab aktsiat hoida.

"Mul ei ole erilist usku ei ettevõttesse ega selle juhtkonda," lisas ta.

Ericsson prognoosis 16. oktoobril, et neljanda kvartali käive jääb vahemikku 53 kuni 60 miljardit Rootsi krooni ehk ulatub 89 miljardist 100 miljardi Eesti kroonini.

"Poliitilised probleemid Pakistanis, keeristorm Bangladeshis, aga ka nõrgenev dollar sikutavad käibe alla," põhjendas Svanberg.

Dollar on viimase aasta jooksul kaotanud Rootsi krooni suhtes 11% oma väärtusest, see aga tähendab, et dollarites saadud käive on Rootsi krooni tagasi konverteerides vähem väärt.

Aktsia terav kukkumine kuueteistkümnendal oktoobril oli võrguettevõtte jaoks 17 aasta sügavaim ning tähendas Ericssonile ka Rootsi suurima börsiettevõtte tiitli kaotust.

Riiete jaeäriga tegeleva Hennes & Mauritzi turuväärtus muutus siis üle nelja aasta Ericssoni omast suuremaks. Üleeilne langus lükkas Ericssoni aga veelgi tahapoole, sest kahanevast suurettevõttest möödusid turuväärtuselt ka TeliaSonera ja Nordea Bank.

"Me näeme turuväärtuse sulamist," täheldas WestLB analüütik Thomas Langer, kes soovitab alates eilsest aktsiat hoidmise asemel osta.

"Investorid peavad ettevõtte fundamentaalse väärtuse hindamiseks vaatama järgmise aasta käibe- ja kasumiootustest kaugemale," kirjutas Langer investoritele, märkides, et aktsia niivõrd kiire kukkumine on ülepingutatud.

Samas langetas Goldman, Sachs & Co analüütik Tim Boddy senise Ericssoni aktsia ostusoovituse neutraalseks. Boddy põhjendas otsust võrguettevõtte järjekordse pessimismisignaaliga neljanda kvartali väljavaate suhtes ning järgmise aasta juhtmeta infrastruktuurituru langusvõimaluse kasvava tõenäosusega. Goldman Sachs kukutas Ericssoni hinnasihi 17 Rootsi kroonini.

Rootsi suurkontserni juht aga Goldman Sachsi analüütiku arvamust ei jaga.

"Marginaalid võivad tänu turu taastumisele ja nõudluse suurenemisele järgmise aasta teisel poolel jälle tugevamaks muutuda," rääkis Svanberg, kes võrguturu langust järgmisel aastal ei oota.

Oktoobris ennustas Ericsson neljanda kvartali ärimarginaaliks umbes 15 protsenti, samas kui aasta varem oli see näitaja 22,7 protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:11

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing