Euroopa Liidu ja Hiina kohtumine tuleb pinev

Sirje Rank 27. november 2007, 00:00

Läinud nädalal Hiina visiiti alustanud ELi kaubandusvolinik Peter Mandelson hoiatas, et Euroopa võib oma tööstuse kaitseks käiku lasta trahvitollid, kui Hiina kaubatulva ise ohjeldada ei aita. "Üksi selle kuue päevaga, mis ma Hiinas olen, kasvab kaubandusdefitsiit rohkem kui kahe miljardi euro võrra ehk 15 miljonit eurot tunnis," ütles Mandelson. "Selline olukord ei saa jätkuda."

Lõpuks on ka Euroopa mureks saanud Hiina kunstlikult madalal hoitud valuutakurss, mille kritiseerimine on seni olnud USA rahandusministri pärusmaa. EL ise on rünnanud nõrka dollarit, kuid muutis läinud kuul kurssi ja pani Washingtoniga seljad kokku.

Täna saabub Pekingisse esinduslik eurotsooni delegatsioon, kuhu kuuluvad Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet, eurogrupi juht ja Luksemburgi peaminister Jean-Claude Juncker ning ELi rahandusvolinik Joaqu?n Almunia, et mõjutada Hiinat oma valuutat kiiremini revalveerima. Mis aga pole õnnestunud USA rahandusministril, ei pruugi õnnestuda eurooplastel - Hiina majanduskasvu veab jätkuvalt eksport.

2005. aastal sidus Hiina oma valuuta dollarist lahti, kuid et sellel lastakse liikuda piiratud ulatuses, on dollari suhtes tugevnenud renminbi euro suhtes 7% nõrgenenud. Hiina ja USA kaubad odavnevad, haarates turgu Euroopa ettevõtjatelt. Junckeri hinnangul on renminbi õigest kursist 20-25% odavam, andes Hiinale ebaausa konkurentsieelise. Ühtlasi jääb Euroopa kanda liiga suur osa nõrga dollari probleemidest.

Lisaks tahab EL tõsta oma ettevõtete-investorite juurdepääsu Hiina turule ja nõuda tõhusamat intellektuaalse omandi kaitset. Hiina on WTO liige, kuid ELi firmade tegutsemine Hiina turul on takistatud. Nii jääb aastas kasutamata ärivõimalusi enam kui 20 miljardi euro väärtuses, hindab Euroopa Komisjon. Ehkki liidu eksport Hiinasse kasvab, ei ületa see ELi eksporti Šveitsi.

Intellektuaalse omandi kaitsega oli Hiinas mullu tõsiseid probleeme seitsmel Euroopa firmal kümnest. ELi piiril kinni peetud piraatkaupadest oli 83% valmistatud Hiinas. Osa neist - nagu võltsravimid ja järeletehtud auto- ja lennukiosad - on otsene turvarisk, rõhutas Mandelson.

Tooteohutus on eraldi teema pärast seda, kui tänavu on üle ilma kokku korjatud miljardite dollarite eest Hiinas toodetud ohtlikke kaupu mänguasjadest mürgise hambapastani.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing