Elisas käärivad sisemised pinged

Sirje Rank 28. november 2007, 00:00

Elisa suuromaniku, Islandi miljardäri Thor Björgólfssoni kannatus katkes läinud nädalal. "Oleme Elisa nõukoguga pikalt kõnelenud dünaamilisemast strateegiast, kuid midagi ei ole juhtunud. Meie kannatus on katkenud, me ei ole rahul Elisa aktsia käekäiguga ning tahame muutusi," ütles Björgólfsson Kauppalehtile antud intervjuus.

Björgólfsson nõuab Elisa tükeldamist valdusfirmaks, mis hakkaks tegelema strateegia ja kasvuplaanidega, ning tütarfirmadeks, mille ülesandeks jääks ettevõtte igapäevane juhtimine.

Samuti nõuab islandlane muudatusi firma nõukogus, mis praegu koosneb ainult soomlastest, ehkki üle 40% Elisast on välisinvestorite omanduses. Björgólfssoni investeerimisfirmale Novator Finland Oy kuulub Elisast 11,5% ja firma nõukogus soovitakse vähemalt kahte kohta.

"Oleme valmis vastutust võtma. Enne meil ei olnud kedagi pakkuda, sest asjatundjad olid hõivatud teistes meile kuulunud sidefirmades," ütles Björgólfsson. Tänaseks on Novator oma osalused Bulgaaria ja Tšehhi sidefirmades ära müünud ning omab nüüd osalust vaid Poola sidefirmas Netia SA.

Muudatuste läbisurumiseks kutsub Novator detsembris kokku Elisa erakorralise aktsionäride koosoleku, sest firma nõukogu ei ole islandlase ettepanekutega nõus.

Nõukogu esimehe Pekka Ketoneni sõnul on Elisa hea kasvustrateegia juba olemas ning selle elluviimiseks pole tarvilik ka firma tükeldamine. "See on põhjaliku kaalumise järel meie üksmeelne otsus," ütles Ketonen Kauppalehtile. Homme esitab Elisa nõukogu ametlikult oma vastuargumendid Novatori ettepanekule.

Ketoneni sõnul tuleb kasv eelkõige teenustest. "3G oli algus, kuid tehnoloogia võimaldab väga erinevaid elektroonilisi teenuseid," ütles Ketonen.

Elisa turuosa 3G-teenustes on Soomes juba ligi 50%, 3G-telefonide arv küünib juba 950 000ni. Tulevast aastast jõuavad Elisa 3G-teenused ka Soome hõredalt asustatud piirkondadesse.

Elisa on tänavu omanikele dividendidena välja jaganud üle 400 miljoni euro ehk kahe ja poole aasta kasumi. Björgólfsson on saanud üle 40 miljoni euro. Dividendide asemel tahab aga islandlane firma teenitud raha edaspidi investeerida tegevuse laiendamisse. "Elisa tegutseb juba Balti riikides. Suund on õige," ütles ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing