Ildi ja Toome ettevõte ei suutnud blokeerida pilvelõhkuja ehitust

Anne Oja 28. november 2007, 00:00

Tüli Tallinna südalinna Maakri 28 ja 30 kruntide detailplaneeringu ümber on kestnud juba seitse aastat. Reedel jättis Tallinna halduskohus rahuldamata SRV Kinnisvara tütarfirma Mark Investi kaebuse, millega firma nõudis detailplaneeringu heaks kiitnud linnavalitsuse otsuse tühistamist.

Kohtule esitatud kaebuses leidis pilvelõhkuja vahetus läheduses kaht arhitektuurimälestist omav Mark Invest, et detailplaneering eirab tema majandushuve. Iiri kapitali toel kerkiv pilvelõhkuja vajab ehituseks eriluba, kuna selle krunt asub kaitsealusest hoonest vaid 7,5 meetri kaugusel.

Pilvelõhkuja ehitajat Lewis Investi esindav vandeadvokaat Üllar Talviste andis mõista, et SRV tahtis oma osa müügi eest rohkem raha, kui oleks iirlastele plaanidest loobumise eest maksnud. "Üksvahe olime kokkuleppele üsna lähedal," valgustas Talviste läbirääkimiste käiku, kus naabritest kinnisvaraomanike hinnaskaalad kõvasti erinesid.

Maakri kvartalil on üsna palju omanikke, osa maid kuulub ka riigile, keda esindab vaidlustes maa-amet. "Tekib olukord, kus kellegi maa peal on kõrghoone, teise maa peal muruplats ja kolmandal laste liivakast. Mehaanilist võrdsust, mis väljenduks kroonides ja ruutmeetrites, pole võimalik saavutada," ütles Talviste.

Mark Invest valis ründeobjektiks detailplaneeringu vastuvõtmise otsuse, mis pole samaväärne kinnitatud detailplaneeringu endaga. Esmase õiguskaitse korras taotles Mark Invest kõigi detailplaneeringuga seotud toimingute peatamist. Tallinna halduskohus jättis rahuldamata nii esmase õiguskaitse taotluse kui ka Mark Investi kaebuse otsus tühistada.

"Kaebajal (Mark Invest - toim.) on endiselt õigus ja võimalus esitada planeerimismenetluses vastuväiteid ja ettepanekuid," selgitas oma otsust kohtunik Daimar Liiv.

"Ma arvan, et asja tuumaks on õiguslikke vahendeid kasutades kaikaid kodarasse loopida," rääkis Üllar Talviste planeeringuvaidluse tagamaadest. "Seitse kuni kümme aastat on ka iiri eluiga arvestades väga pikk aeg," vihjas Talviste võimalusele, et kohtuvaidlus kurnab majanduslikult nõrgema kinnisvaraarendaja välja.

Mark Investi nõukogu esimees Indrek Toome ütles, et ei oska kohtuvaidlust kommenteerida. Varem on Toome Äripäevale rääkinud, et soovib Maakri tänava kinnisvaraomanike võrdset kohtlemist, sealhulgas arenduskasumi jagamist olenemata sellest, kas omaniku maale tuleb kõrghoone, haljasala, tee või parkla.

Mark Investi juhatuse liikmelt Alvar Ildilt ei õnnestunud kommentaari saada.

Tallinna esindanud jurist Jaan Lindsaar ütles, et on kohtuotsusega rahul.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing