27. november 2007 kell 9:23

Looduskatastroofide arv on kahe aastakümnega neljakordistunud

Viimase kahekümne aasta jooksul on looduskatastroofide arv neljakordistunud, väidab Briti Oxfami organisatsioon pühapäeval avaldatud uurimuses. Peasüüdlaseks peetakse taas globaalset soojenemist.

Oxfami sõnul on õnnetuste kasvu taga süsinikdioksiidi kontsentratsiooni tõus atmosfääris, mis soojendab kliimat ning tekitab seeläbi sagedamini meteoroloogilisi ja hüdroloogilisi loodusõnnetusi. Nendes õnnestustes saab Oxfami sõnul kannatada peamisele vaesem osa inimkonnast.

Raporti andmeil toimus 1980. aastal maailmas 120 looduskatastroofi aastas, praegu aga umbes 500.

„Sel aastal oleme näinud suuri üleujutusi Lõuna-Aasias, Aafrikas ja Mehhikos, milles on kannatada saanud üle 250 miljoni inimese,” ütles Oxfami direktor Barbara Stocking.

„Kiiresti on vaja parandada valmisolekut tulevasteks õnnetusteks, sest humanitaarabi andmise võimalused on juba praegu viimase piirini viidud ning tulevikus veelgi enam sagenevad õnnetused ähvardavad viimased edusammud inimarengus tagasi keerata,” lisas ta.

Õnnetustes kannatanute arv on suurenenud 70 protsendi võrra: 174 miljonilt inimeselt 254 miljonini.

Üleujutuste arv on kasvanud 60 juhtumilt 1980. aastal 240 õnnetuseni eelmisel aastal. Samas on maavärinate ja vulkaanipursete sagedus muutunud vaevumärgatavalt.

Oxfami uuringus kasutatud andmed saadi Punaselt Ristilt, ÜROlt ning Louvaini ülikooli teadlastelt Belgias.

Uurimuses toodud tendents õnnetuste suurenemisele on tõenäoliselt õige, kuid mitmed asjaolud teevad tulemuste usaldatavuse siiski kahtlaseks. On selge, et internetiajastul jõuavad teated loodusõnnetustest kusagil kauges piirkonnas kergemini ja kiiremini kogu maailma teadvusse, mistõttu võib eeldada, et vähemalt osa õnnetuste suurenemisest võib selle arvele kirjutada.

Kannatadasaanute arvu suurenemine on samuti osaliselt seletatav lihtsalt maailma rahvaarvu kasvuga. Oma osa mängib kindlasti ka linnastumine, mistõttu elab suur osa maailma rahvastikust kontsentreeritumalt koos ning loodusõnnetuste läbi kannatadasaanuid võib ka seetõttu olla oluliselt rohkem.

Hetkel kuum