27. november 2007 kell 18:03

Relvastatud loomakaitsjad võtavad jaapani vaalapüüdjad sihikule

Loomakaitsjad lubasid jaapani vaalapüüdjaid merel kiusama hakata vastuseks Jaapani teatele, et lähiajal kütitakse tuhat vaala.

Viiskümmend kütitavast tuhandest vaalast on eriti ohustatud küürvaalad (Megaptera novaeangliae). Loomakaitsjate organisatsioon Sea Shepherd Conservation Society (SSCS) on varustatud laevaga, millega vaalapüüdjaid taga ajada ning nende tegevust takistada, vahendas Environmentalgraffiti.

Rühmitusel on palju mõjukaid toetajaid, näiteks Sean Penn, Martin Sheen ja Pierce Brosnan.

„Kui me näeme neid vaalu harpuunimas, mis on illegaalne tegevus, siis selle takistamine on sama kui rebida püss salaküti käest,” ütles SSCSi direktor Jonny Vasic. „Me oleme valmis riskima oma eluga, et ka meie lapsed ja lapselapsed saaksid vaalu ookeanis ujumas näha.”

SCSSi laev Robert Hunter lahkub Melbourne’i sadamast sel nädalal, et otsida üles jaapani vaalapüügilaevad, mis sõitsid küttimisretkele pühapäeval. Sel aastal jätkatakse eelmisel aastal pooleli jäänud võitlust. Eelmisel aastal SSCSi laeva kapten olnud Paul Watson ähvardas vaalapüügilaevu rünnata vööri külge kinnitatud hiiglasliku „konserviavajaga”, mida küll täide ei viidud. Küll aga loobiti laevade pardale haisupomme ning suleti luuk, mille kaudu kütitud vaalade veri merre voolab.

Vasici sõnul ei kohku nad tagasi peaaegu mitte millegi ees, et päästa vaalad jaapanlaste küüsist. „Kõne alla tuleb kõik peale otsese vägivalla. Kui me välja ilmume, lükkavad vaalapüüdjad tavaliselt täiskäigu sisse, et meie eest pääseda, kuid sellega oleme juba eesmärgi täitnud, sest nad ei saa siis küttida,” selgitas Vasic.

Jaapani vaalapüügi üle on nördimust avaldanud paljud riigid. Austraalias on kaalutud mereväe kasutamist jaapanlaste tegevuse kontrollimiseks või isegi takistamiseks. Probleem pole mitte ainult nende riikide suures loomaarmastuses, vaid asjal on ka majanduslik pool. Vaalu jälgima sõitnud inimesed maksavad selle eest ainuüksi Austraalias 260 miljonit dollarit aastas. Küttimine teeb vaalad aga inimeste suhtes umbusklikumaks ning nende jälgimise oluliselt keerukamaks.

Jaapani valitsus on vaatamata rahvusvahelisele survele keeldunud taganemast. Nende sõnul püütakse vaalu teaduslikel eesmärkidel ning vaalapüük olevat osa jaapani kultuurist. Keskkonnakaitsjate sõnul aga lõpetavad vaalad oma teekonna tegelikult hoopis jaapanlaste toidulaual.

Hetkel kuum