ÄP fototoimetus • 27. november 2007 kell 22:00

Tallinn tahab maamaksu korraga kahekordseks tõsta

Tallinna abilinnapea Eha Võrgu sõnul on lausa absurdne, et Tallinnas, kus on maa üks kallimaid ja elanikud suurima sissetulekuga, on maamaksumäär kõigist omavalitsusest üks kõige väiksemaid.

"Tallinnas kehtib maamaksumäär 0,6% ja see on Eesti 221 omavalitsuse seas taganpoolt kolmas. Tallinnaga võrreldes veel madalam maksumäär on praegu veel vaid Mustjala ja Lümanda vallas," märkis Võrk.

Tallinna linnavalitsus arutas esmaspäeval kava tõsta maamaksumäära seniselt 0,6 protsendilt 1,5 protsendile, see räsiks eelkõige just eramute omanikke. Nii näiteks tõuseks 900ruutmeetrise Merivälja elamukrundi maamaks aastas 2300 kroonilt 5800 kroonile, kirjutas Postimees.ee.

Tallinna volikogu Reformierakonna fraktsioon peab linnavalitsuses arutlusel olevat ideed tõsta maamaks kahe ja poole kordseks põhjendamatuks ja soovib hoopis maamaksu kaks korda vähendada.

Keskerakonna plaan tõsta tunduvalt maamaksu näitab Reformierakonna fraktsiooni aseesimehe Ülle Rajasalu arvates suurt ükskõiksust linnaelanike suhtes. "Nii paneb linnavalitsus maaomanikud olukorda, kus karistab neid Tallinnas elamise eest. Ja seda hoolimata sellest, et isegi praegune maamaks on ebaõiglane omanike suhtes," lasus ta.

Rajasalu sõnul on Reformierakonna idee vähendada esialgu praegu kehtiv 0,6 protsenti maa maksustamishinnast aastas 0,3 protsendile, hiljem aga maamaks kui üks omandil põhinevaid makse üldse kaotada.

Tallinna abilinnapea Taavi Aasa sõnul alustas maamaksu teemal diskussiooni linnavolikogus reformierakondlane Ülle Rajasalu, kes leidis, et tänane maa maksustamine on ebaõiglane.

Linnavalitsus leidis, et tõepoolest pole praegune maksustamine õiglane. Kuna riik pole aastaid maad hinnanud, siis arvutatakse näiteks Mähel maamaksu lähtudes maa ruutmeetri hinnast 240 krooni, mis on ligi 10 korda vähem kui maa tegelik väärtus.

"Erinevalt Reformierakonnast tahame meie, et maaomanikud oleks maksustatud õiglaselt ning et omanikele ei kehtiks mitte täielik maksuvabadus, vaid neile, kes ei suuda maksu tasuda, kompenseerib selle linn," lisas Aas.

Autor: ÄP

Hetkel kuum