Tamro apteek muutus seaduse tõttu seebipoeks

Kadi Heinsalu 29. november 2007, 00:00

Ravimiseaduse järgi Rakvere linna uusi apteeke teha ei tohi. Asukoha järgi jääb apteek keskuse linnapoolsesse ossa. Asukoht mõjutab nii Tamro Eesti OÜ plaane kui ka kogu linnarahva elu. Tegu on juba Rakvere teise uue kaubanduskeskusega, kus apteeki üldse pole, kuna ravimiseadus seda ei luba. Samuti ei saanud Tamro apteeki avada Lilleoru kaubanduskeskuses, kus poe omanik siiani üht ruumi apteegile hoiab.

Eesti ühele suuremale ravimifirmale Tamrole kuuluva ja Apteek1 kaubamärki kasutava Koduapteek OÜ tegevjuht Kadri-Ann Tivas oli eile Rakveres, et looduspoeks muutunud apteeki palgatud seitsmele inimesele olukorda selgitada. Segadus tekib ilmselt külastajatelgi, kuna viidad juhatavad apteeki, mitte seebipoodi.

Tamro plaanib tegevjuhi Tarvo Vaasa sõnul ka kohtuteed ravimiameti ja Rakvere linna vastu, et apteegid ikka avada ja litsentsi andmata jätmine vaidlustada.

Lugu on pentsik, kuna rendileping Tamro uue apteegiga oli Vaala keskuses juba ammu sõlmitud. Keskus on aadressi poolest Sõmeru valla Näpi külas. Tegelikult ei ole seda osa veel ehitama hakatud: ehitus peaks algama 2008. aastal. Kahte keskuse osa ühendaks koridor.

Vaala keskus avatakse laupäeval ja see kuulub Rakvere Ärikeskuse OÜ-le, mis omakorda kuulub Henri Pullisaarele, Eero Soosaarele, Romet Puhkile ja Uuno Lausingule. Keskuse esimese osa brutopind on 10 000 m", ankurrentnikuks Maksimarket.

Tamro on uude apteeki investeerinud 1,2 miljonit krooni. See on 185ruutmeetrisel pinnal üks suuremaid sealseid rohupoode ja oli mõeldud selveapteegina, kus inimesed saavad käsimüügiravimeid ise riiulilt valida. Ka oli see mõeldud valveapteegiks, kust saab rohtu osta hilisõhtuni. Nüüd tohib seal müüa seepe, šampoone ja kreeme. Muid ravimeid, isegi peavalurohtu müüa ei tohi, räägib Tivas. Kõiki vitamiinegi ei lubata.

Tivas jätkab, et algus oli normaalne: ravimiamet kontrollis ja andis tegevuseks loa, lubas isegi ravimeid kohapeal toota. Siis aga tuli ootamatu kõne ravimiametist: anti teada, et kuna apteek ikkagi paikneb linna territooriumil, siis ei saa talle litsentsi sinna anda.

Ehkki Tamro n-ö reetnud, kurvastab Rakvere linnavalitsus koos proviisoritega. "Linn toetaks apteegi rajamist ja on ravimiametile saatnud kirja Lilleoru apteegi toetuseks," räägib abilinnapea Rannar Vassiljev. Ravimiamet teatas linnavalitsusele augustis 2006, et uue kaubanduskeskuse avamine ei ole piisav põhjus uut apteeki avada ja ravimiamet tegevusluba anda ei saa.

"Mis saaks linnal olla uue apteegi vastu, kui Lilleoru poest asub lähim apteek 3,5 km kaugusel?" küsib Vassiljev. Ka põldudevahelise Vaala keskuse lähikonnas apteeke pole.

Oht on aga selles, et selleks ajaks, kui keskuse teine osa valmib, on tõenäoliselt juba toimunud Rakvere-Sõmeru maadevahetus ja keskus jääb ikkagi linna piiridesse, lisati linnavalitsusest.

Ravimiameti tegevuslubade ja inspektsiooni büroo juhataja proviisor Inge Mäe kirjutas, et Rakvere linnas uue apteegi avamisele kehtib ravimiseaduse piirang: kui kaubakeskus asub linnas, apteeki seal avada ei ole võimalik.

Ravimiamet ei saa selle juhtumi korral rakendada kaalutlemisõigust, mis tähendaks seda, kui seaduses on kirjas apteekide asutamisel piirang, võib amet asjaolusid arvesse võttes otsustada teisiti, nt taotleda erandit suurele uuele elurajoonile.

"Selle sätte juures meile seda õigust antud ei ole," lisas ravimiameti peadirektori asetäitja Alar Irs. Ta jätkas, et piirangu otstarbekuse üle on vaieldud, sotsiaalministeerium valmistab ette ravimiseaduse muutmise eelnõu, mis senist korda võib muuta.

Plaanis on uute apteekide asutamise piirangud kaotada, kuid koos ettevõtetevahelist konkurentsi soodustavate sätete loomisega. Apteekide asutamise piirang ei ole end õigustanud. Eesmärk oli motiveerida ettevõtjaid avama apteeke väljaspool linnu, aga seda pole väga juhtunud. Teisalt soovime vältida olukorda, kus suure turumõju ja finantsjõuga ettevõtted asutavad apteeke konkurentide ukse taha, põhjustades konkurentsi hääbumise.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing