Unistused viivad edasi

Urve Vilk 29. november 2007, 00:00

Te ütlesite intervjuu küsimise peale, et Teil pole huvitavat karjääri, millest rääkida, sest asutasite Eurexi otse koolipingist. Kuidas see juhtus?

Kaks sõpra tegid sellise pakkumise. Mind ennast huvitas pangandus ning valuutavahetus tundus hea hüppelauana pangandusteenustesse. Tol ajal oli valuutavahetuses teine aeg, põhiliselt tegeleti saksa ja soome margaga. Tegevuspõld oli laiem ja alustada oli mõneti lihtsam. Tänapäeval on sellise kontseptsiooniga, nagu meie alustasime, praktiliselt võimatu turule siseneda.

Mis on ettevõtte loomise juures olulisem, kas idee või meeskond?

Idee ja tahe eesmärke teostada. Seada tuleb võimalikult kõrged eesmärgid. Parem on saavutada ebareaalsest eesmärgist pool, kui saavutada madalast eesmärgist kõik. Minu moto on, et unistused ja eesmärgid peavad olema kõrgemad, kui ehk hetkel mõistlik mõelda on.

Mis on Teie jaoks edu ja kas see on kergelt kätte tulnud?

Edu on, kui ma saan teha tööd, mis meeldib, ja sellega ka ennast hästi ära elatada. Keegi ei saaks juhtida firmat, ilma et töö meeldiks.

Kui mitme töötajaga Eurex 1999. aastal alustas?

Alustasime kolmekesi. Kolm omanikku, kes firma asutasid, olid ka esimesed töötajad. Praegu on kogu kontsernis ligi 40 töötajat.

Kui oluliseks peate enda koolitamist ja õppimist?

Endal koolitusteks kahjuks eriti aega ei jää, aga pean oluliseks. Töötajate motiveerimisel üritame neid võimalikult palju koolitada.

Kuidas Te veel töötajaid motiveerite? Kui oluline on Teie arvates selle juures palganumber?

Kuna me peame töötajate pärast mingil määral konkureerima pankadega, siis püüame meie tellerite palgataset hoida pankade omast kõrgemal. Pangas töötamine tundub siiamaani prestiižsem kui töötamine valuutavahetuses. On jäänud arvamus, et valuutavahetused on halva mainega ettevõtted nagu kasiinod. Üritame sellist suhtumist muuta. Meile pangast üle tulnud töötajad on olnud siiamaani meeldivalt üllatunud.

Palk on oluline, aga ka ainult palgaga ei ole võimalik häid töötajaid saada. Peab olema ka teisi motivaatoreid, alustades töökeskkonnast ja lõpetades meeskonnaga.

Kas Te olete siis mõne pangatöötaja enda juurde meelitanud?

Mitte meelitanud, vaid nad tulevad ise.

Kuidas Te valuutavahetuse kehva mainet parandate?

Kehva maine on põhjustanud 1990ndate alguse spekulandid. Ja see imidž on kandunud praegustele valuutavahetuskontoritele. Siiani on paljud valuutavahetused n-ö putkad. Üritame ise ja loodame, et ka teised üritavad kontoreid esteetilisemateks muuta. Eesmärk on teha valuutavahetusest esinduslik koht, nagu finantsasutus olema peab.

Eurexi selle aasta kolme kvartali kasum kasvas võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 101%. Kas võimsa kasvu võib kirjutada Teie arvele?

Ma ei ütleks, et üks inimene on suuteline tegema nii palju, et kasum kahekordistub. Kasvu võib kirjutada kogu Eurexi arvele ja selle taga on meie agressiivne müügipoliitika. Jaemüügi puhul on valuutavahetuses oluline asukoht, hulgimüügi puhul muutub määravaks hind ja teenuse kvaliteet ning kiirus.

Millised on Teie tugevused juhina?

Ma sean kõrgeid eesmärke, julgen unistada. Ma ei pea naeruväärseks, kui keegi ütleb, et tahab saavutada midagi suurt. Muidugi ei tohi kaotada sidet ka reaalsusega, aga arvan, et unistused on edasiviivaks jõuks.

Teiseks hea suhtlemisoskus. Saan töötajatega kõigest rääkida.

Aga puudused?

Kohati tunnen, et kogemustest jääb puudu. Tavaliselt ei saada ettevõtte juhiks otse koolipingist.

Varem üritasin kõige pisimategi probleemidega ise tegeleda või ennast kursis hoida. Nüüd olen aru saanud, et seda ei ole füüsiliselt võimalik teha. Üritan delegeerida rohkem kontrolli teistele.

Samas, kui ma ütlen, et need on minu vead, siis arvatavasti need enam ei ole mu vead, sest ma juba üritan nendest vabaneda.

Mis on juhitöös sellist, mida teha ei tahaks?

Juhid peavad pidevalt lahendama probleeme. Ja see ei ole alati meeldiv.

Kumba on raskem juhtida - inimesi või tegevusi?

Mitte kumbagi. Inimestega peab koos töötama. Neid juhendama ja motiveerima.

Tegevuste juhtimiseks peab olema süsteem. Ilma plaanita on raske midagi hästi teha.

Kas Teil on päevaplaan täpselt paigas?

Mulle meeldib, kui ettevõte töötab süsteemselt. Mu päevaplaan on suhteliselt paigas, tean nädalaid ette, millal, mida ja kuidas ma teen.

Kui palju energiast ja ajast kulub tööle?

Kuna olen ettevõtte juhina ka üks omanikest, mõtlen ettevõttele paratamatult 24 tundi.

Mis Teid ajendas õigusteadust õppima?

Mind huvitas süsteem. Mulle meeldib, kui asjad on paigas. Kuna õigus on suhteliselt süsteemne, selles on struktuur ja regulatsioonid, tundus juura õige lahendus.

Lisaks annab õigusteadus laia silmaringi, arvan, et laiema kui näiteks majandusharidus.

Mis on juhile tähtsam - kas teoorias õpitu, kogemused või intuitsioon?

Pigem teevad juhist hea juhi isikuomadused. Juht peab olema piisavalt laia silmaringiga ja tundma huvi asjade vastu, mis tööd edasi viivad.

Töötajate valikul jälgin samamoodi pigem nende isikuomadusi, mitte haridust ja töökogemust.

Mihkel on edasipürgiv, positiivne ja sõnapidaja mees. Ta on tööalaselt küllaltki tasakaalukas, eraelus emotsionaalsem. Mihkel on konkreetne, niisama otsuseid ta ei tee, kui ta midagi otsustab, siis kaalutletult. Ta on hea suhtleja ega jaga inimesi kastidesse, vaid suhtleb vabalt kõigiga.

Meie kokkupuude on rohkem spordialane, teeme koos trenni. Tundub, et Mihklile ei meeldi kaotada, sest nii mõnigi kord kipuvad siis tennisereketid lendama.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing