Mari Hiiemäe • 29. november 2007 kell 22:00

Jõulujazzil tuline kava

Kvaliteetseid džässielamusi pakkuv soe ja hubane Jõulujazz toimub juba kaheteistkümnendat korda. Kavas on 18 kontserti, lisaks pealinnale toimuvad need Tartus, Pärnus, Viljandis ja Jõhvis. Esinejaid on Ameerikast, Inglismaalt, Rootsist, Tuneesiast, LAVist, Saksamaalt, Soomest ja loomulikult ka Eestimaalt.

Festivali korraldaja Anne Ermi sõnul on Jõulujazzil algusaegadest peale kindlad traditsioonid, nii näiteks on alati pakkuda üks väga hea vokaalansambel. Programmis on ka heategevuskontsert "Aita alustada elu".

Seekordse festivali peaesineja on Lõuna-Aafrika töölislaule esitav vokaalgrupp Ladysmith Black Mambazo. Ansambel koosneb mustanahalistest meestest, kes teevad koos traditsioonilist Aafrika muusikat. Ladysmith Black Mambazo on tegutsenud juba aastakümneid, selle aja jooksul on jõutud salvestada üle 40 heliplaadi. "Ma olen rõõmus selle üle, et meile ikka ja jälle uusi ja teistsuguseid vokaalansambleid tuleb," ei varja Erm oma heameelt.

Nauditavat muusikaelamust tõotab ka eestimaise Vox Clamantise ja imepärase Tuneesia laulja ning oudimängija Dhafer Youssefi ühisesinemine Tartu ja Tallinna Jaani kirikutes. Nende kava ühendab gregooriuse koraale ja Tuneesia ornamentaalset ning improvisatsioonilist muusikat, mida Youssef valdab Ermi arvates paremini kui keegi teine siin maamuna peal.

"Youssef on virtuoos, kes teeb häälega imetrikke, aga see pole sellel kontserdil eesmärk, vaid vahend vaimselt sügavama sisu saavutamiseks," kinnitab Erm.

Põneva sametise häälega esinejana tutvustab Erm Peter Eldrige'i, kes on varem Eestis New York Voicesi koosseisus esinenud paar korda.

Seekord on mees kohal sooloprojektiga ning laulab kontserdil nii omi lugusid kui ka džässiklassikat.

Tantsulise soulienergiaga rikastab Jõulujazzi Soome tõusev täht ansambel Tuomo, mille hingeks on noor muusik Tuomo Prättälä. Ta on Eestis varem esinenud ansambli Ilmiliekki koosseisus, kuid on tuntud ka ansamblitest Q-Continuum, Emma Salokoski Ensemble ning MP4.

Eesti muusikute kontsertide hulgast leiab kuulaja kirevaid valikuid igale maitsele.

Tanel Rubeni projektilt Willane Bluus tasub oodata üllatust, kuna bänd katsetab värsket kõlapilti uute lauljatega. "Solistideks on Riho Sibul ja Kaire Vilgats, kes dikteerivad uue lähenemise ja kavas on ka uued lood," tutvustab Tanel Ruben. "See on segu vanemast Willasest Bluusist ja uuemast, mida keegi pole veel näinud ega kuulnud ning mida me veel isegi päris selgelt ei tunne."

Üsna Vaikne Duo pakub kuulamiseks pisut folgilikku, looduslähedast muusikat kanneldajalt ja lauljalt Tuule Kannilt ning džässkitarristilt Jaak Sooäärelt.

Lisaks esinevad Liisi Koik-son Joni Mitchelli kavaga ning vennad Johansonid, kes esitavad omanäolisi iseolemise lugusid. Oodatud paarina astuvad lavalaudadele Kristjan Randalu ning Siiri Sisask.

Traditsioonilise heategevuskontserdi "Aita alustada elu" solistideks on seekord James Werts ning Hedvig Hanson.

Hetkel kuum