2. detsember 2007 kell 22:00

Naerugaas võimaldab leevendada valu ja aitab kiirendada autosid

Dilämmastikoksiid (N2O) kannab ka teistes keeltes lustakat nime: ilokaasu, laughing gas, lustgas. Põhjus selles, et gaasi sissehingamine mõjub lõõgastavalt ja tekitab kerget eufooriat. Kuid seda vaid pisikeste koguste korral, sest tegemist on narkootilise ainega, mida suures koguses sisse hingates on tulemus naljast kaugel - tekib peapööritus, iiveldus, teadvusekaotus võib lõppeda surmaga.

Naerugaasi saadakse peamiselt ammooniumnitraadi termilisel lagundamisel.

Naerugaasi kasutatakse aerosoolballoonide täitegaasina, lekkedetektorina ja keskkonnauuringutel kalibreerimisgaaside koostises. Laborites viiakse selle abil läbi peamiselt metallianalüüse. Naerugaas kuulub gaasikromatograafides kasutatavate põletussegude koostisesse, kus see aitab segusid komponentideks lahutada.

Meditsiinis kasutatakse naerugaasi hapniku ja õhuga segatuna narkoosigaasina ja valude leevendamiseks näiteks sünnitusel, hammaste väljatõmbamisel jm. Naerugaasi vajatakse külmainena operatsioonide ajal veresoonte sulgemiseks. Meditsiinilist naerugaasi müüakse vaid litsentsi omavatele raviasutustele.

Kuna naerugaas soodustab põlemist, tuleb seda hoida eraldi kergsüttivatest materjalidest (õlid, rasvad jm).

Naerugaasi kasutatakse autode ja mootorrataste tuunimisel - kiirendusvõistlustel tõstetakse lisahapniku abil mootorite võimsust. Tegemist on nö keemilise ülelaadimisega: naerugaas laguneb silindris kuumuse mõjul lämmastikuks ja hapnikuks. Tekkiva lisahapniku abil saab põletada täiendava koguse kütust, mis annabki jõulisa. Gaasiballoon kinnitatakse auto pagasiruumi ja ühendatakse kõrgsurvevooliku kaudu mootoriga. Süsteem käivitub käigukangil asuva nupu abil. Kuna seda tohib teha ainult täiskiirenduse ajal, asub pedaali all ka ohutuslüliti, mis takistab süsteemi käivitamist juhul, kui juht on kogemata nuppu puudutanud.

Peamiselt tuunivad oma autosid naerugaasiga kiirete sportautode omanikud ja elukutselised autosportlased. Kuid seda võimalust kasutavad näiteks ka džiibiomanikud, kes soovivad oma autot rasketes tingimustes proovile panna. Kuna naerugaasi ohutu kasutamine nõuab ettevaatust, on asjatundjatega konsulteerimine kohustuslik.

Autor: Tarvo Staal

Hetkel kuum