BLRT börsiplaanid settivad veel 3 aastat

ÄP 05. detsember 2007, 00:00

Eile vastas aripaev.ee ja dv.ee lugejate küsimustele BLRT arendusdirektor Andrei Nassonov.

Kas BLRT on kolme aasta pärast börsifirma?

Börsileminek ei ole BLRT-l praegu prioriteetne tegevussuund. Hoiame end küll pidevalt kursis börsil ja majanduses toimuvaga, aga IPO-le suunatud otsest tegevust ei toimu. Kui selline otsus tehakse, siis ei toimu see enne kolme aastat.

Kui pikalt näete veel laevaehituse sektoris positiivseid aegu?

Praegu on meie laevaehitusportfell planeeritud lähemaks kolmeks kuni viieks aastaks. Euroopa laevaehituse turg kasvab kuskil 15% aastas. Olulist kasvu nähakse ka kauba- ja reisijateveos meritsi. Seega vähemalt viie aasta perspektiivis langusmärke turul ei ole.

Kui palju ja kuidas mõjutab BLRTd olukord tööjõuturul?

Leedu Klaipeda, Soome Turu ja Tallinna laevaehitus- ja laevaremondiettevõtted kasutavad kõik suuremate projektide tegemiseks välistööjõudu. Kõige soodsam on välisspetsialiste kaasata Leedu Klaipeda tehases, kus kõrvuti oma tööliste ja Ukraina spetsialistidega töötab ka 50 Hiina laevaehituse oskustöölist.

Sadakond välisspetsialisti on pidevalt ametis ka meie Turu laevatehases.

Mida plaanite veel teha, et Eestisse rohkem tööjõudu tuua?

Meile teadaolevalt on siseministeeriumis lõppjärgus välisspetsialistide ajutiste töölubade väljaandmise lihtsustamise seaduse eelnõu koostamine. Praegu on BLRT Tallinna ettevõtetes ametis üle 300 välisspetsialisti. Küsimus ei ole selles, et neid peaks olema väga palju rohkem, vaid uute tulijate vormistamise ja rotatsiooni operatiivsuses.

Kas mõningad vihjed tootmine Eestist välja kolida on tõsine ähvardus või lihtsalt surve avaldamine? Kui palju kaotaks Eesti, kui BLRT oma tootmise nt Leetu koliks?

BLRT ei kavatse tootmist Eestist välja viia, vaid pigem laiendada. Ainuke suund, mis on tervikuna koondatud Leedu tehasesse, on laevaehitus. Selle sammu põhjused on puht pragmaatilised - seal on tootmine efektiivsem ja lihtsam kaasata tööjõudu.

Kui rääkida BLRT tähendusest Eestis, siis oleme loonud siin ligi 2000 töökohta. Kindlasti oleme oluline eksportöör ning maksumaksja. Kinnitan veel kord, et tootmise Eestist väljaviimine ei vasta tõele.

Kui BLRT juhtkond oleks Eesti valitsuses, siis mis kolm otsust te kõigepealt langetaksite?

Et jõuda oma majandusega Euroopa keskmiselegi tasemele, tõusta rahvusvaheliselt edukaks ja miks mitte ka maailma tippu, on tarvis leida Eesti tööstuse kõrgeima potentsiaaliga nišid - sellist klastrite arendamise praktikat rakendavad vist küll kõik edukad riigid. Soomes on arendatavateks suundadeks näiteks metsandus ja laevaehitus - tulemuseks on rahvusvahelisel tasemel tipptegijad ja tugev majandus.

Teiseks Eesti eduteguriks peaks olema tugev kutse- ja kõrgharidus. Kui ei ole piisavalt insenere ja oskustöölisi, siis pelgalt pehmete erialade spetsialistidega me tippu ei jõua.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing