Kertu Ruus • 4. detsember 2007 kell 22:00

Finantshiidude Eesti soost päästja

Toomre nõustamisfirma prognoosis tänavuseks 30protsendilist käibe tõusu, kuid selle asemel peaks käive hoopis kahekordistuma.

Suured finantsettevõtted avastasid laenukriisi süvenedes, et neil puudub korralik ülevaade oma varadest. Kui palju näiteks kõik need majad tegelikult on väärt, mille tagatisel antud laenud keerulistesse finantspakettidesse seotakse ja sellisena pikka ahelat pidi edasi müüakse? Tuntud ettevõtted eesotsas Merrill Lynchi ja Citigroupiga näivad olevat pea kaotanud, uudised juhtide lahkumisest ja varade mahakandmisest aina kuhjuvad.

Selles kõiges pole aga mitte midagi üllatavat eestlase ja ameeriklanna peres sündinud ning veerand sajandit finantsmaailmas tegutsenud Lars Toomrele. "Tõtt ütelda on mul laenukriisi üle hea meel, sest ma olen seda juba kolm aastat ette ennustanud," sõnab Toomre.

Tema firma Toomre Capital Markets pakub suurtele varahaldajatele finantsmatemaatilist abi (ingl financial engineering), et nood saaksid paremaid kauplemisotsuseid teha. Viimased kuud on 2003. aastal asutatud firmale toonud pahinal tellimusi. "Kui Bear Stearns hätta sattus, läksid asjad meie jaoks kiireks, nii palju küsitakse abi," nendib Toomre, kelle klientide hulgas on näiteks USA kaks suurimat riskifondi, AMD, Deutsche Bank ja S&P.

See abi on lihtsalt seletatuna järgmine. Esiteks püüab ekspert saada ülevaadet kliendi varadest ja kohustustest ning aidata nendes mõistuspäraselt orienteeruda. Teise sammuna aitab Toomre firmadel teoreetiliste mudelite alusel varasid hinnata. Kui osal väärtpaberitest on olemas kindel turuhind, siis Toomre kliendid tegutsevad kõige keerulisemate finantsinstrumentidega. Samuti hinnatakse riske ja täiendatakse klientide arvutisüsteeme.

Asja eesmärk on viia kogu ettevõtte kauplemine üle reaalaega ja seda sellisena ka edaspidi hoida. See lubab firmadel pidevalt muutusi jälgida ja otsuste tegemise aega vähendada.

"Kogu süsteem on uskumatult keeruline," tunnistab Toomre. Jutt ei käi mitte väikefirmade portfellidest, vaid kõik Eesti päritolu eksperdi tosinkond klienti haldavad vähemalt 500 miljoni USA dollari väärtuses vara. Finantsmammutid teevad päevas tuhandeid ja tuhandeid tehinguid ning nende kontodel on kõige erinevamad varad, mille nimedki tavalisele väikeinvestorile ei ütle midagi.

Lars Toomre ise usub, et saab ummikusse sattunud ettevõtteid kõvasti aidata. "Praegu teevad firmad puuduliku info alusel suuri investeerimisotsuseid," märgib mees.

Selliste oskuste ja kogemustega inimesi on Toomre sõnul nii vähe, et talle endale lisaks töötab firmas veel vaid üks ekspert. Toomre CV näitab lati kätte: teadusgeeniuste kantsina tuntud Massachusettsi Ülikooli lõpetanud ning karjääri Lehman Brothersis alustanud mehe vastutusalade aukartustäratavas nimekirjas leiab erihariduseta lugeja rohkem võõraid kui tuttavaid termineid.

Ka Toomre töös vajaminevad arvutiprogrammid on Windowsi-sugusest mänguasjast sama kaugel nagu mudellennuk pärislennukist. Tõsi, mis firmasse puutub, siis viimase aja äriedu ei jäta muud valikut, kui vähemalt paar assistenti palgata.

Kui Lars Toomre oleks Wall Streetile jäänud, kas ta oleks suutnud oma laenukriisi lumepalli alla sattunud kolleegidest suuremat ettevaatlikkust üles näidata? "Jah, ma usun küll," nendib mees, kelle arvates finantsfirmad unustasid kiire kasumi ahnuses küsimusi küsida ja kütsid hinnad absurdsetesse kõrgustesse.

Aga Toomre ei jäänud Wall Streetile. Ja saab nüüd oma enam kui 500 miljoni dollarilistele klientidele näidata, millised on need õiged küsimused, mis oleksid võinud neile miljardeid säästa.

USA krediiditurul on olukord tõesti üsna keeruline. Keeruline just seetõttu, et paljud laenud ja võlakirjad on läbi paljude kihtide lõpuks nii keeruliselt pakendatud, et keegi ei saa aru, kui suur see risk seal on ja palju nad väärt võiks olla.

Kui ajad olid head, siis võeti sellised finantskeemia kõrgpilotaažid meelsasti portfelli, kuna nad pakkusid korralikku tootlust.

Praegu hoitakse neist nagu pidalitõbistest eemale, sest ülimalt raske on hinnata, kui palju need väärtpaberid võiks olla väärt.

See on üks oluline põhjus, miks ka USA finantssektor kõvasti on kukkunud, väga raske on mõõta, kui suur on finantsasutuste bilanssides olev risk. Nii palju, kui kõrvalt aru on saada, siis sellega Lars Toomre tegelebki, et aitab finantsasutustel neid keerulisi investeeringuid hinnata. Ning võiks arvata, et 2008. aastal härra Toomrel tööpuudust kindlasti karta pole - ilmselt ei lahene probleemid USA finantssektoris niipea ning võivad kanduda pigem ka teiste riikide finantssektoritesse.

Hetkel kuum