Kanada nippidega puukool

Väinu Rozental 05. detsember 2007, 00:00

"Pea igas Eesti linnas kasvavad minu puud," on OÜ Karukäpa Puukool juhataja ja ainuomanik Madis Jürima uhke. "Ma tunnen oma puud ära näiteks lõigatud võra järgi."

Jürima tõi Kanadast kaasa mitu tehnoloogianippi, millest osa on ka teised puukoolid üle võtnud. Nii näiteks kasutab Karukäpa Puukool suurte puude kasvatamisel spetsiaalseid kotte, mis võimaldab ka suvel puid müüa. "Minu põhikliendid on haljastusfirmad, kes tahavad ju suvi läbi tööd teha," põhjendab Jürima.

Tegelikult sai Jürimast puukooli ja Luua mõisapargi - talle kuulub 15hektarilisest pargist kaks kolmandikku - omanik tänu sellele, et 80aastane onu, kellel endal lapsi ei olnud, pakkus tagastatud maid talle. "Istusin Luua pargis ja mõtlesin, et ega neid, kellele mõisapark sülle kukub, pole maailmas palju," meenutab Jürima. "Kui ma poleks onu ettepanekuga nõustunud, oleksin äkki eluaeg kahetsenud."

Jürima sõnul oli ta 1990ndate aastate keskel just abikaasast lahutanud ning suureks elu- ja töökohamuutuseks igati valmis. "Pealegi olin alati unistanud oma puukoolist," tunnistab Jürima. "Kanadas seda teostada ei õnnestunud, sest maa on seal väga kallis ja kuna puukool on pikaajaline investeering, polnud mul selleks samuti piisavalt raha."

Jürima kolis 1997. aastal alaliselt Eestisse ning rajas Kanadas maja müügist saadud raha eest Luuale puukooli. "Ajastus oli õige," nendib Jürima. "Nägin ette, et kui inimeste elatustase tõuseb ja hakatakse üha rohkem maju ehitama, vallandub ka aiandusbuum."

Kuna Karukäpa Puukool asub tuntud rahvaliitlase Villu Reiljani kodumail, on internetikommentaatorid Jürima äri edus näinud poliitilist tagamaad. "Ma pole ühegi partei liige, ma müün puid ja istikuid kõigile," muigab Jürima. Tema kliendiks on olnud ka Toomas Henrik Ilves, tõsi, enne presidendiks saamist. "Saime tuttavaks, kui ta käis siin puid ostmas," lausub Jürima ja lisab, et tema tehtud on ka Ärma talu haljastusprojekt.

Lembit Makstin, ASi Trev-2 Grupp nõukogu liige
Kuna meie mahtude juures on haljastuse osa suhteliselt väike, tahame saada parimat kaupa. Üldiselt on haljastuseks sobivate suurte puudega raskusi, sest neid puukoole, kus neid kasvatatakse, on vähe.

Koostöö Madis Jürimaga algas mitu aastat tagasi, kui otsisime palehigis, kuidas täita oma lubadus kinkida Tallinna linnale kaks hõlmikpuud. Jürima hankis need puud. Teine suurem koostööprojekt oli Kumu parkla haljastamisel, kus projekt nägi ette pärnasid. Sobivad pärnad saime Karukäpa Puukoolist.

Tiit Juhani, OÜ Plantex juhataja
Karukäpa Puukool on hea näide, kuidas ka suurte, kuni viiemeetriste puude kasvatamisele spetsialiseerudes on võimalik edukalt tegutseda.

Madis Jürima tõi Ameerikast kaasa suurte puude kasvatamisel kotitehnoloogia, mille ka meie oleme üle võtnud. Oleme Jürimaga linnahaljastuse ala küll konkurendid, kuid ka koostööd teinud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing