Sten-Aleks Pihlak • 5. detsember 2007 kell 22:00

Aivo Pärn korraldas bussifirmade filmiõhtu

"See oli lihtsalt ammu planeeritud kokkusaamine. Käisime siin ühel bussinäitusel ja vaatasime filmi. Seal saidki isikud kokku, aga mingeid teemasid ei arutatud," sõnas ASi GoBus endisest nõukogu esimehest peoperemees Aivo Pärn ja lisas, et kokkulepete tegemine oleks võimatu. "Sellest ei tule midagi välja, sest kõik on ise omaette targad," ütles ta. "Mina kohtun ikka oma vanade kolleegide ja sõpradega vahetevahel ja oleme filme mitu korda vaadanud," sõnas Pärn.

ASi ATKO Grupp ühe omaniku ja riigikogu liikme Arvo Sarapuu sõnul oli kokku tulnud auväärne seltskond. Esindatud olid kõik kolm giganti: GoBus, ATKO Grupi bussiettevõtted ja ka Sebe ASiga seonduvad ettevõtted. Kuigi ka Sarapuu sõnul on konkurentide vahel raske midagi kokku leppida, ei salanud ta, et ühised probleemid pakkusid kõneainet. "Mina läksin sinna hiljem, sest mind see film ei huvitanud, aga kokkutuleku aluseks oli filmivaatamine ja streik," sõnas Sarapuu, kelle sõnul oldi palgaküsimuses üksmeelel. "Üks põhimõte oli, et toetame bussijuhtide palgatõusu. Jõudsime kokkuleppele, et nad nõuavad õiglast palka," rääkis Sarapuu, kelle sõnul kartellikokkuleppehõnguliselt mingites hindades kokku ei lepitud. "Mis kartelli saab selles ametiühingute valguses teha? Tekkis lihtsalt surve ja mure, et meil jäävad liinid seisma," sõnas Sarapuu kindlalt.

Sebe ASi juhatuse esimees Riivo Seppar oli üritusest kuulnud, kuid kohal ta ei olnud. "Meie ise seal ei osalenud, aga ma kuulsin, et see toimus GoBusi initsiatiivil ja eestvedaja oli Aivo Pärn," ütles Seppar, kelle sõnul käis neid esindamas firma suuromanik Hugo Osula. Mis eesmärgil see kohtumine kokku aetud oli, Seppar öelda ei teadnud. "Mul sellest kohtumisest ülevaadet ei ole. Kui Aivo Pärn ütles, et vaadati reisivideot, siis võis see nii ka olla."

Homseks ühistranspordiprobleemidele arutamiseks kõik Eesti maavanemad kokku kutsunud majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts sellistele kokkusaamistele hea pilguga ei vaata. "See on mulle praegu uudis. Loomulikult on kartellikokkulepped majanduses sama tõsised kuriteod kui korruptsioon. Ma tahaks küll väga loota, et selle peale siin isegi ei mõelda," rääkis Parts ja kommenteeris filmiõhtu korraldamist Euroopas toimunud juhtumi näitel. "Euroopa pressis oli möödunud nädalal tõsiselt üleval teema, kus Euroopa Komisjon trahvis klaasitoomiskartellis osalenud ettevõtteid ja põnev on vaadata, milliste tõenditega see kartell tõestati," ütles minister.

Hetkel kuum