9. detsember 2007 kell 22:00

Kalev jääb, Starman lahkub

Reedel ei õnnestunud Kalevi õigusteeninduse juhilt Allan Viirmalt saada kommentaari selle kohta, miks oli Rublal vaja oma osalust nii palju suurendada, et kohustuslikuks muutunud ülevõtupakkumise tagajärjel jõudis Rubla osalus Kalevis 73,1 protsendini, ja mis seisu jätab see väikeaktsionärid.

Hansabank Marketsi analüütik Sander Danil uskus, et pärast ülevõtupakkumise lõppu aktsia hind veidi langeb, kui näiteks ülevõtupakkumise teade viis Kalevi aktsiahinna tõusule.

"Samas jääb mulle arusaamatuks nende investorite loogika, kes pakkumisest loobusid, aga praegu on juba nõus müüma pakkumishinnast odavamalt," imestas Danil.

Danili hinnangul sõltub aktsia edasine käitumine konkreetsetest uudistest ettevõtte tegevuse kohta.

"Ma arvan, et need, kes jäid aktsionärideks, peaks võtma asja rahulikult ja pikaajaliselt. Toiduainetööstusfirmade müügitehing pole veel lõpetatud ja on ebaselge, mida Kalev saadava rahaga täpselt peale hakkab," rääkis Danil.

"Kui ei teki kahtlusi, et see tehing edukalt lõpetatakse, ei tohiks aktsial suurt langusruumi olla. Arvan siiski, et erilist kauplemist ei tule ja likviidsus jääb kesiseks," märkis Danil.

Reedel avaldas Starman kohustusliku ülevõtmispakkumise tulemused, nende järgi on pakkumise teinud ASil Baltic Moontech Investments Holding nüüd kokku 8 505 727 Starmani aktsiat, mis moodustab 65,15 protsenti Starmani aktsiakapitalist.

Ka Starmani juhtkond ei olnud reedel valmis teemat lähemalt kommenteerima.

"Reedese aktsiaraamatu seisuga kuulub 98,5 protsenti Starmanist kuuele suuremale omanikule ning eeldada võib, et Starman siiski lahkub börsilt," kuulutas LHV veebitoodete juht Alo Vallikivi.

Vallikivi toonitas, et väikeaktsionäridele tehtud pakkumisega paralleelselt oli aktsiat võimalik börsil müüa pakkumise hinnaga, st ostuäär oli 5,75 eurot, ning seetõttu võib eeldada, et ülevõtja kasutas maaklerit aktsiate kokkuostmiseks.

See oli Vallikivi sõnul ilmselt paljudele isegi mugavam võimalus osalus võõrandada kui ülevõtmispakkumine aktsepteerida.

"Usun, et ettevõte lahkub börsilt ja seda sundusliku ülevõtmispakkumisega, kuigi probleemiks võib siiski olla teiste suuromanike vastuseis," kõneles Vallikivi ettevõtte tõenäolisest saatusest.

Samas, kui Starman peaks börsile jääma, siis Vallikivi nii väikese vabalt kaubeldavate aktsiate osakaaluga ettevõttele börsil head tulevikku ei prognoosi.

"Ühelt poolt on võimalik, et ülevõtja jätkab aktsiate kokkuostmist maakleri kaudu ning stabiliseerib sellega aktsia hinda. Teiselt poolt on võimalik, et ülevõtja huvi kaob ning aktsia jääb väga vähekaubeldavaks ja volatiilseks," pakkus Vallikvi võimalikke stsenaariume.

Hansa Ida-Euroopa fondijuht Enn Metsar ütles, et fond loobus 9,3protsendilisest osalusest Starmanis, sest tõenäosus, et Starman lähiajal edukalt naaberturgudele laieneb, on väike, ja see tegi ka pakutud hinna atraktiivseks.

Pärnu maavanem Toomas Kivimägi võttis Rubla ülevõtmispakkumise vastu. "Jah, sisuliselt võtsin ülevõtmispakkumise vastu. Müüki panin 18 059 Kalevi aktsiast, alles jätsin 2000," kinnitas Kivimägi. Müügi põhjuseks tõi maavanem Tallinna börsil toimunud suure languse, millest Kalev ja tema aktsionärid ülevõtmispakkumise tõttu kõrvale jäid.

"Kindel olin selles, et kiiret tõusu kohe kindlasti ei tule, sest 1,85 euroga oli aktsiaid piisavalt müügil. Seega oli vaid oht langeda," nentis Kivimägi.

Kivimägi kartis, kui ülevõtjad kaovad ostupoole pealt ära, siis hind langeb, kuid sisuliselt erilisi muutusi ei toimunud. "Nii et täna olen tehtud otsusega rahul. Kas ka kahe aasta pärast - seda näitab aeg," rääkis Kivimägi.

Kalev on tema sõnul jätkuvalt põnev firma, ent samuti soovis ta tekitada vaba raha, et oleks, mille eest osta, kui turg päris põhjas on.

Autor: Virge Lahe

Hetkel kuum