Enn Tosso • 9. detsember 2007 kell 22:00

Vana korter osta musta karbina

Kuna ehituskvaliteet pole alati kiita, on ostjatel kadunud usaldus renoveeritud korterite kvaliteedi vastu.

Anne Vesilind otsib juba pool aastat just sellist vana korterit, kus poleks veel mingeid renoveerimistöid tehtud, sest ta ei usalda arendajate valikuid.

Ta märgib, et müügiks korda tehtud vanad korterid on tihti väga maitsetult ja ajalugu säästmata renoveeritud.

Talle ei meeldi näiteks, et korteri planeering tehakse totaalselt ringi ning ei peeta lugu tollase arhitekti tööst.

Rime Kinnisvara elamispindade osakonna juhataja Monica Meldo kinnitab, et musta karpi eelistataksegi pigem puitmajadel või vanalinna korterite puhul, kuna siis saab klient ise vastavalt oma maitsele vanu detaile renoveerimisel eksponeerida. Uute korterite puhul soovitakse siiski pigem võtmed kätte varianti.

Uus Maa maakler Siim Tarvis arvutab, et investeeringute vajadus musta karbi kujul olevasse korterisse on 6000-8000 kr/m2. Näiteks 70 m2 musta karbi kujul korteri hind Tulbi tänava projektis on ligikaudu 24 500 kr/m2, mis teeb lõppviimistlusega korteri hinnaks umbes 2,1 miljonit krooni.

"Musta karbi kujul soovivad korterit need inimesed, kes eelistavad ise oma korteri planeeringu teha ning otsast lõpuni tehtud tööde kvaliteedis veenduda," sõnab ta.

Loomulikult nõuab see aega ja energiat ning on võimalik vaid eeldusel, et inimestel on olemas teine elukoht, kus remondi ajal elada.

"Ostjad leiavad pigem, et mida naturaalsem on korter või maja, seda ausam see ostjale on," märgib Arco Vara atesteeritud maakler Maia Daljajev.

Enamik koduostjaid eelistab pigem "võtmed kätte" varianti. "Musta karbi" eelistamine "valgele karbile" ei ole kinnisvaraturul eriliseks trendiks kujunenud.

Tendents on Lääne-Euroopa eeskujul täislahenduste suunas. Kindla ostusooviga keskmine klient tahab olla oma kulude planeerimisel kindel, mida aga poolikud lahendused kindlasti ei paku. Meist elamuehituses pikalt ees põhjanaabrite kogemuste pealt õppides pakutakse peagi meilgi koos "võtmed kätte" lahendustega valmis kööki, miks mitte garderoobikappe ja muid lihtsamaid siselahendusi. Lõpetatud haljastus, mänguväljakud, puhkealad ja pargid koos väljaehitatud infrastruktuuriga hakkavad olema tuleviku märksõnad.

Hetkel kuum