10. detsember 2007 kell 9:30

Leiutati venitamisel paksenev kangas

See kangas ei rebene isegi pommiplahvatuses, lubab uudse imekangaga Zetix välja tulnud firma Auxetix. Zetix läheb välja venitades paksemaks, mitte õhemaks nagu senituntud materjalid.

Raske on ette kujutada, miks materjal peaks välja venides paksemaks minema, kuid allolev illustratsioon peaks tööpõhimõtte üsna hästi lahti seletama. Veniva köie ümber on keeratud peenem, kuid see-eest jäigem köis. Kui neid kahte korraga venitada, siis pikeneb jäme köis rohkem ning keerdub ümber peenema. Sellistest kiududest kangas muutub venitades paksemaks, mitte peenemaks, kirjutas Technovelgy.

Kui sellisel põhimõttel valmistada kaitsvaid kangaid, on tulemused uskumatud. Enamik väga tugevaid kangaid ei suuda plahvatuse jõule vastu pidada. Zetix aga plahvatuse tagajärjel pakseneb ning hiljem taastab endise kuju.

Sellisest materjalist oleks kasu paljudes kohtades. Näiteks võiks sellest ehitada:

Turvavööd. Õnnetuse korral paiskub sõitja inertsist ettepoole. Seda liikumist takistades venitub turvavöö välja ning tavaliste materjalide korral muutub ka õhemaks. See on aga just vastupidine sellele, mida sooviksime, sest nii võib turvavöö puruneda.

Betooni tugevdaja. Tavapärastel betooni tugevdamiseks kasutatavatel materjalidel on üks ühine puudus – suure pinge all muutuvad need õhemaks. Selle tulemusena tõmmatakse tugevdavat materjali seda ümbritseva betooni küljest.

Hambaniit. Venitamisel paksenev hambaniit võib osutuda kasulikuks mitmel põhjusel. See aitab puhastada erineva laiusega hambavahesid ning ravimeid otse igemeteni viia.

Filtrid. Kui tavapäraseid võrkjad materjale venitatakse, selles olevad avad sulguvad. Uut tüüpi materjalil aga avad venitades avanevad. Seda saaks kasutada erinevate esemete loomisel, kus on oluline kontrollida kangas olevate avade suurust.

Hetkel kuum