Agnes Ojala • 10. detsember 2007 kell 22:00

Viimsi süüdistab maamaksu tõusus endiseid vallajuhte

"Maamaksu määrast saadava lisarahaga tuleb kinni maksta endistest reformierakondlastest vallajuhtide Kaido Metsma, Madis Saretoki ja Enn Sau korraldatud maadega sahkerdamisel vallale tekkinud kahju," selgitas Viimsi vallavolikogu esimees Aarne Jõgimaa.

Maamaksu tõstmine on ainus viis, kuidas vald saab normaalset tegevust jätkata, teatas volikogu.

"Inimestele, kes eelmiste vallajuhtide tegevuse tõttu oma maadest ilma jäid, on kohtuotsusega välja mõistetud kokku ligi 30 miljonit krooni. Ligi pool sellest rahast on välja makstud sel aastal, järgmise aasta kohtuotsuse järgsete kohustuste täitmiseks vallal raha ei ole," selgitas Jõgimaa.

Viimsi vallavanem Urmas Arumäe lubas eile, et maamaksu tõstmine 2008. aastal on ajutine. "Kui nüüd muid asju enam välja ei ilmu, siis langeb maamaksu määr vahepealselt 2,5 protsendilt tagasi 1 protsendile," ütles Arumäe, kelle hinnangul võib järgmisel aastal valla vastu tulla veel mõni nõue, mis ei tohiks ulatuda üle paari miljoni krooni. Sellise summaga saab vald aga hakkama ka muudest vahenditest.

Arumäe sõnul ei ole Metsmalt, Saretokilt ega Saualt võimalik maadega sahkerdamisel vallale tekkinud kahju välja nõuda, sest nende valitsemisajal ei kehtinud riigivastutuse seadust. "Oleks võimalik üht-teist nõuda ametnikelt, kes neid aitasid, kuid ametniku vastutus on vaid tema kuue kuu palk, mida võidakse teatud juhtudel ka vähendada," selgitas Arumäe.

Endine Viimsi vallavolikogu esimees, praegune volikogu opositsionäär Madis Saretok ütles, et tema ja valla maamaksu tõstmise vahel puudub seos. "Loomulikult ei ole minu tegevus maamaksu tõstmisega seotud," ütles Saretok. "On häbematu, et vallavalitsus juba kaks aastat nii käitub ja oma saamatuse teiste kaela veeretab."

Tema hinnangul on vallavalitsus viimasel ajal kohtuasjades väga lihtsalt alla andnud. "Kavatsen homsel (tänasel - toim.) volikogu istungil esitada arupärimise, kui suureks on juba läinud need summad, mis lihtsalt edasikaebamisest loobumise tõttu vallal maksta on," sõnas Saretok, kelle sõnul on kerge allaandmine sellevõrra kummalisem, et Urmas Arumäe ise on jurist.

Hetkel kuum