ÄP fototoimetus • 11. detsember 2007 kell 22:00

Mõis: transiit on Ansipi taga kinni

Eile vastas aripaev.ee lugejate küsimustele üks Hansapanga asutajaid ja endine Tallinna linnapea Jüri Mõis.

Milliste firmade aktsiaid ja investeerimisfondide osakuid Te omate?

Olen andnud halduritele instruktsiooni hoida kuni 60% portfellist aktsiates või nende alusel loodud instrumentides, eelistatult Aasia ja Ida-Euroopa maades. Börsiväliste ettevõtetega tegelen ise ja seal on mu strateegia olla aktiivne vähemusosanik.

Kas olete ka mõne Venemaal tegutseva firma omanik?

Enam-vähem kõik mu ettevõtmised on otsapidi Venemaaga seotud, alaks on Venemaale iseloomulike eksportkaubagruppide hulgikaubandus. Venemaal firma registreerimisel on ohuks ebavõrdne kohtlemine maksuameti poolt. Eilne (üleeilne - toim.) Venemaa uue presidendikandidaadi väljakäimine ja tema esimene lause "Hakkame elama seaduste järgi" oli mulle hea uudis.

Mis võiks Teie arvates olla kümne aasta pärast Eesti Nokia?

Sadamateenuste osas on Eestil tohutu konkurentsieelis sügavate peaaegu jäävabade sadamate ja globaalsete toorainepiirkondade läheduse tõttu. Sadamatega seotud transport ja logistika hakkavad mühinal jälle arenema alates järgmisest päevast, kui praeguse Eesti valitsuse Vene-vastane hoiak murtud saab.

Kas usute, et kinnisvara on Eestis umbes kaks korda üle hinnatud?

Kinnisvara ei ole Eestis üle hinnatud. Olen nõus, et turul on palju rumalasti ehitatud eluasemeid, mis sellisel kujul ei leiagi ostjat. Ja mõni arendaja on võtnud liiga suure finantskoormuse, mida ta ei suuda välja kannatada.

Kas kroon devalveeritakse?

Krooni ei devalveerita. Kellelgi pole kavatsust, pole vajadust, pole võimalust.

Mida arvate Tallinna linnapea Edgar Savisaare plaanist maamaksu tõsta?

See on hea plaan. Ma olen selle poolt, et ühiselt rohkem raha kokku panna ja linn veel paremini korda teha. Niimoodi püüab meie linn kinni rohkem võimalusi ka välismaist jõukust siia lisada ja linlaste heaolu tõuseb veel rohkem.

Kas Andrus Ansip on hea peaminister?

Andrus Ansipist pean ma lugu kui arukast ja konkreetsest tegudeinimesest. Kas tahtlikult või tahtmatult on tema isik sattunud praegu Eesti-Vene suhete paranemise teele risti ette. Seega oleks riigile ja rahvale minu arvates kõige parem tema peaministriametist tagasiastumine, lihtsalt kui poliitiline käik.

Kui palju raha on õnneks vaja?

Rahamurede kadumiseks on vaja umbes 50 miljonit krooni. Siis saab panna raha enese eest "tööl käima", et Eesti parimate palgasaajatega sissetulekutelt edukalt võistelda. Kõik edasine on peaasjalikult vaid adrenaliinisüst, nii teenimisel kui ka kulutamisel. Aga õnn pole muidugi rahas, vaid tervises, perekonnas, vaimus.

Kes võiks olla see ärimees, kelle poole Teie alt üles vaataksite?

Eestis on veel kõik enam-vähem rivis ja pole teada, millega keegi lõpetab. Aadu Luukas on lõpetanud ja temale vaatan küll alt üles.

Autor: ÄP

Hetkel kuum