ÄP fototoimetus • 16. detsember 2007 kell 22:00

Valitsuse tantsud: samm edasi, kaks...

Tulumaksuseaduse värskete muudatustega vabastatakse tulumaksust eraisikute Euroopa-investeeringute tulu, kui see investeerimiskontol uuesti investeeritakse, mitte ei kasutata tarbimiseks. Paraku hulbib meepurgis terve parv tõrvaseid agasid.

Äripäevale agad ei meeldi.

Esiteks maksustatakse investeerimishoiuste intressid. Hea seegi, et tähtajaliste hoiuste ja arvelduskontode intresse ei maksustata.

Teiseks kehtib vabastus üksnes Euroopasse investeerimisele. Euroopast väljapoole saab maksuvabalt investeerida vaid välisfirmade Euroopas kaubeldavate aktsiate ja hoiusertifikaatide ning Euroopa firmadele kuuluvate fondide kaudu. Valitsus arvab nimelt, et maksuhaldureil käib Ameerika ja Aasia aktsiatega tegelemine üle jõu. Kas kõiki investeeringuid võrdselt kohelda poleks siiski lihtsam?

Kolmandaks venitatakse uute reeglite kehtestamisega 2009. aasta 1. jaanuarini. Tegelikult oleks võinud alustada juba ammu. Või vähemalt 2008.

Neljandaks ei vabastata tulumaksust alusvara väärtuse muutumisega seotud hoiuseid. Esimene ja viimane punkt puudutavad eelkõige algajaid investoreid. Igal kuul leiutavad Eesti pangad mitu uut investeerimishoiust. Pensionäride seas on need märksa populaarsemad kui börsil üksikaktsiatega mängimine.

Muidugi võib olla ka nii, et Ansip soovib lihtsalt rünnata Keskerakonna valijaid. Uus kord mõjutab kõige enam pensionäre - kes investeerimishoiuseid kõige rohkem kasutavad - ja venelasi, kes saavad oma info eelkõige venekeelsest majandusruumist. Seepärast on neil loomulik eelis investeeringuteks Venemaale.

Paraku toob selline katse valusa tagasilöögi, sest nii tekib Savisaarel võimalus taas oma poolehoidjaid pasunate saatel päästma tormata.

Äripäev on korduvalt soovitanud kehtestada eraisikute investeeringutele samad tingimused kui on ettevõtetel. Aga mitte seda ei pidanud me silmas.

Valitsus astus küll sammu õiges suunas, ent tegi seejärel kaks sammu tagasi. Nüüd muutub eraisikute jaoks investeerimine hoopis veelgi keerulisemaks, sest riik on võtnud nõuks nende otsuseid ise suunata. Äripäeva arvates tuleks jätta otsustusõigus inimestele.

Õnneks ei ole praegu veel hilja eelnõud muuta. Valitsus alles saatis selle riigikokku, nüüd on parlamendisaadikutel võimalus üht-teist investorite heaks ära teha. Osa piiranguist ei sisaldu ka otseselt seaduseelnõus ning on esitatud vaid selle seletuskirjas. Needki tuleks rakendusotsusest välja jätta.

Autor: ÄP

Hetkel kuum