18. detsember 2007 kell 9:30

Norra ehitab laevatunneli

Norra plaanib ehitada esimese laevadele mõeldud tunneli maailmas. Tunnel hoiaks kokku aega ning teeks laevasõidu ohutumaks.

Tugevad tuuled, kõrged lained ning võimsad hoovused Norra edelarannikul põhjustavad laevadele paremate ilmastikutingimuste ootamise tõttu pikki viivitusi, kirjutas Reuters.

Tunnel oleks valmides 1700 meetri pikkune ning esialgsete arvutuste kohaselt kuluefektiivne. Tunnel läheb maksma üle kolme miljardi krooni ning selle ehitamine kestaks viis aastat.

Idee ei ole iseenesest uus. Laevatunnelist unistati juba 1870. aastal. 1920. aastail mõeldi ka kanali rajamisele, kuid mägises Norras on tunnel ilmselt mõistlikum mõte. 1980. aastail hakkas plaani vastu huvi tundma ka Norra valitsus ning nüüd on loota, et jõutakse ka tegudeni.

„Kiirem kaubavedu, rohkem turiste ning ohutum meresõit,” loetles tunneli eeliseid Norra rannikuadministratsiooni ametnik Kirsti Slotsvik.

Plaan on saadetud Norra kalandus- ja rannikuministeeriumi, mis esitab selle parlamendile kinnitamiseks kõige varem 2009. aastal.

Hetkel kuum