2007 kultuurielamused

ÄP 21. detsember 2007, 00:00

Sarnaselt filmiga "Reekviem unenäole" ("Requiem For A Dream") ei julge "Klassi" korduvalt vaadata, liiga mõjuv ja jõuline on see. Väga nii vaatajat kui ka ühiskonda raputav teos, mis osutab piinlikele ja vastikutele puudustele ning möödalaskmistele meie ümber. Suurepärane lugu, lavastaja- ja kaameratöö.

"Paabel" - triloogia viimane osa. Pilk tänasele globaliseeruvale maailmale, kus hääbuv suhtlemisoskus keset infomüra ja -küllust ning üha enam ühe riigi "demokraatia juurutamise" tõttu pingestuvas maailmas lõhub inimesi, nende suhteid ja saatusi. Nauditav ka vaid esteetiliselt.

"Klass" - 10

"Paabel" - 10

Suurimad elamused on 16. märtsi Bellini ooperi "Puritaanid" kontsertettekandest Estonia teatris Kreeka tenori Mario Zeffiriga. Niivõrd hingestatud ja tehniliselt täiuslikku bel canto laulmist pole varem kuulnud!

17. novembril vaimustas mind festivalil "Ariel" Estonia kontserdisaalis esinenud ansambel Hesp?rion XXI, eriti lauljatar Montserrat Figueras ja ansambli juht Jordi Savalli - oma valdkonna ületamatud meistrid.

Peale nende on võimsaid, elamusi teisigi: 29. aprillil Sarah Changi soleerimine Šostakovitši viiulikontserdis nr.1 Pärnu kontserdimajas 2. juunil, Erkki-Sven Tüüri ooper "Wallenberg" Estonias 3. juunil, Nargen Opera Kreegi päevade kontsert Cyrillus Kreegi ja Tõnu Kõrvitsa Kreegi seadetega Haapsalu toomkirikus, 7. juuni Barbara Hendricksi lauluõhtu Pärnus.

"Puritaanid" - 10

Mööduval aastal toimus rohkesti huvitavaid näitusi ja ilmus üllatavalt häid kunstiraamatuid. Nende hulgast tõstaksin esile Liis Pählapuu koostatud "Igatsus ja kohalejõudmine" ning galerii Vaal eestvõttel ilmunud albumit "Maaliline gurmee".

Rahvusvahelistest projektidest on kindlasti silmapaistvaim "Joan Miró. Maastikud".

Eesti kunsti esitlustest väärivad 10 punkti järgmised näitused: "Kumav valgus. Ann Audova vähetuntud tööd", "Kirg. Eduard Wiiralti varajane looming" ning "Ilmar Kruusamäe. Inimene".

Tunnustust väärivad ka Enn Kunila kogu põhjal koostatud "Igatsus ja kohalejõudmine" ning Toomas Sildmäe valik "Wiiralt värvides".

"Joan Miró. Maastikud" - 10

Naer-läbi-pisarate näitemäng "Kuidas ma sõitma õppisin" puudutab lähedalt ka seda vaatajat, kel endal olnud õnne pedofiilist onu mitte omada. Boonuseks heale materjalile on mõnus ansamblitöö näitlejatelt, kus oma soologa saab lisaks peategelastele hiilata iga kooriliige ning vaatamata sellele, et saalis istudes avastad end pidevalt naerma pahvatades, pole mõtted koduteel enam sugugi nii naljakad.

Süngust õhkav filmimälestus viis teatrisse "Karget merd" vaatama tugeva eelarvamusega, kas on ikka tahtmist pärast pikka tööpäeva veel kellegi muresid muretseda. Meeldiva üllatusena ootas ees helge ja armastust täis lugu.

Filmikriitikud võivad ju heita tegijaile ette faktivaegust Georg Otsa eluloo jutustamisel või mida iganes muud, kuid alahinnata ei saa filmi "Georg" väärtust põlvkondadele, kes lauljat lavalt või kinolinalt mäletada ei saa. Ilmselt annab filmi abil piltlikumalt selgitada ka nõukogudeaja jõhkrat absurdi neile, kes sellega kokku puutunud pole. Ja naisvaatajaid peaks Marko Matvere sarm lummama täpselt samahästi kui omal ajal Georg Otsa oma!

"Kuidas ma õppisin sõitma" - 10

"Karge meri" - 9

"Georg" - 7

Birgitta festivali lõpuetendusena mahamängitud "Tchaikovsky.Ballett@Classics.Jazz" vaimustas publikust vist küll igaüht, kes seda 19. augustil Pirita kloostrisse vaatama oli sattunud.

Maitsekalt ülesehitatud lavateoses oli kõike, mida kultuurijanune hing ihata võis: klassikalist ning moodsat muusikat, balletti ning moderntantsu.

Dirigent Tõnu Kaljuste Naissaare ooperimaja ehitamisega seotud ponnistustest kõnelev Priit Valkna ja Artur Talviku dokumentaalfilm "Vastutuulesaal" on konkurentsitult minu vägevaim filmielamus 2007. aastast.

Iseenesestki haaravale süžeele lisas väärtust filmi humoorikas ülesehitus ning peen helikujundus.

Siiri Sisaski ja Kristjan Randalu ühisprojekti "Jälg" kontsert 11. detsembril Kumu auditooriumis kõlas ühtaegu metsiku ning malbena.

Sisaski pühendunud esitus mässis kuulaja sellesse samasse poolpühalikku-poolpaganlikku meediumisse, millest lauljatar oma laulude ainese kunagi ammutanud oligi.

Võimas emotsioon pani keha värisema.

Birgitta festival - 10

"Vastutuulesaal" - 10

"Jälg" - 9

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:51
    Otsi:

    Ava täpsem otsing