20. detsember 2007 kell 22:00

Maakivist inspireeritud ehted

"Näituse mõte tekkis Adamson-Ericu loomingust, tema 1950ndate lõpu ja 1960ndate alguse looduslike kividega ajatutest ning kaunitest ehetest lähtudes. Praegune esitlus on sündinud koostöös kunstiteadlase Kersti Kolli ja kujundaja Taimi Sooga," kõneleb üks näituse kuraatoritest Ülle Kruus.

Oma silmaringi avardamiseks pöördus näituse töögrupp kõigepealt abipalvega geoloogide poole, kes kirjutasid lahti ja visualiseerisid tükikese Eestimaa loodust. Näitusel tutvustavadki Tõnis Saadre fotod ja Tõnis Oja saatetekstid Eestis enim esinevaid kivimeid: graniiti, gneissi, gabrot, rabakivi, pegmatiiti, migmatiiti, kvartsporfüüri.

"Üllatav on toonide ja kivide struktuuride värvikus ja mitmekesisus. Eestimaa looduses on mullapinna all ja rannaliival lebamas erilisi kivimeid ning meid rõõmustas väga see loominguline lähenemine, kuidas Eesti ehtekunstnikud, igaüks pisut erinevalt, on läbi poole sajandi tõlgendanud oma taiest või objekti, ning seejuures tõuseb esile meie koolkonna loovus, kõrge vormikultuur, rahvuslikkus ja professionaalsus tehnoloogiliste võtete kasutamisel. Need paarsada ehet demonstreerivad, et selle loodusliku materjali kasutusalas pole kunstnikud ideoloogiliselt end kallutada lasknud, vaid on teeninud oma sisemist loojaalget sõltumatult ja eripäraselt," kommenteerib Kruus.

Autor: Tiina Kolk

Hetkel kuum