Saint-Gobain himustab Ehituse ABCd

Anne Oja 21. detsember 2007, 00:00

Saint-Gobain teatas eile Taani ehitusmaterjalide müüja DLH ülevõtmisest ja läbirääkimiste alustamisest, et osta Eesti ehitusmaterjalide müüja Famar-Desi.

Famar-Desi Grupi nõukogu esimees Leho Kivima kinnitas Saint-Gobaini plaani Ehituse ABC kauplused ära osta, ent kas tehing teoks saab, pole veel kindel. Kivima ütles, et läbirääkimised kaupluseketi müügiks alles algavad.

"Miks peaks midagi ostjate jaoks muutuma?" imestas ta küsimuse peale, kas suurtehing Eesti ehitusmaterjalide ostjaile muudatusi kaasa toob. "Kõik läheb paremaks, sest neil on kaubanduses pikaajalisem kogemus," rahustas Kivima.

Miks Saint-Gobain läbirääkimiste alustamisest avalikkusele teatas, ei osanud Kivima öelda. "Võibolla börsifirmad peavad seda tegema," oletas ta. "Võib-olla neil aga aktsiate hind langes ja aasta lõpus oli vaja midagi öelda." Kui siiski käed lüüakse, lahkuvad praegused omanikud nii omanikeringist kui ka firmast.

Aastate eest Rautakeskot juhtinud Peeter Raudsepa hinnangul saab Ehituse ABC eest küsida praegu soolast hinda. Tehing sarnaneb kunagise Ehitusmaailma omanikuvahetusega. Praegu ASi Pere juhtiv Raudsepp valmistas omal ajal ette Ehitusmaailma ostu ja tegi selle teoks. Ettevõte asus seejärel valmistuma majanduslangusele järgnevaks ehitusbuumiks.

Raudsepp ütles, et soolane hind tuleneb faktist, et Saint-Gobain omandab Famar-Desi koos turuosa ja sissetöötatud kliendilepingutega. Ka on ettevõtte praegustel omanikel ette näidata head majandustulemused ning tulevikulootusedki pole kuhugi kadunud.

"No siis juhtub see, mida olen isiklikult ammu arvanud, et juhtub," kommenteeris Raudsepp. "Arvasin, et see toimub varem." Juba sajandivahetusel oletas ta, et Eesti ehituskaupade turule siseneb peale Rautakesko veel üks välismaine kaubanduskett. Samas arvas ta, et see tuleb Saksamaalt ja proovib kauplustevõrgu nullist üles ehitada.

"Väikestel ehituskauplustel, kel pole suurt ja mõjukat omanikku, läheb elu kehvemaks, sest nad ei suuda investeerida ega ole suure ostupotentsiaaliga," lisas Raudsepp. Ta selgitas, et ehituskaupa müüvad kõik kauplused sama hinnaga, kasumit teenib see, kes suudab kauba odavamalt sisse osta.

"Saint-Gobainil on oluliselt parem oskusteave, Euroopa suurima ehituskaupluste ketina suudavad nad investeerida ning Ehituse ABC kauplused muutuvad veelgi paremaks," maalis Raudsepp tulevikku. "Rautakesko, Bauhof ja Ehituse ABC kasvavad, teistel kettidel ja väikekauplustel kaob turg käest ära," lisas ta.

"Siin juhtub Ehituse ABCga sama mis Rautakeskoga. Saint-Gobain tuleb natuke rahulikumal ajal ja hakkab investeerima. Kui tuleb uus tõus, on ta väga tugev tegija," ütles Raudsepp. "Ülesostmise teel turule sisenemine võib olla kallis, kuid on optimaalne samm."

Taani turul tegutseva DLH müügikäive ulatub 2007. aastal 245 miljoni euroni. Alates Skandinaavia juhtiva küttesüsteemide müüja DAHLi ning Norras ja Rootsis tegutseva Optimera grupi ülevõtmisest kaks-kolm aastat tagasi jätkab Saint-Gobain oma haarde laiendamist Põhjamaades. Kavas on laieneda Taani ning Balti riikidesse.

Pärast kavandatud ülevõtmisi tõuseks Saint-Gobaini aastakäive tõenäoliselt 3,3 miljardi euroni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:15

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing