SEB: tavainvestoril on mõttekas indeksite asemel võrrelda fonde endid

Agnes Ojala 02. jaanuar 2008, 15:28

SEB Ühispanga Fondide juhatuse liige Sven
Kunsing selgitas aripaev.ee-le, et ka neil kasutatakse mõningal juhul
fonditootluse näitamiseks indekseid, millesse pole arvestatud dividende.

Samas lisas ta, et pigem võiks võrdlevalt järgida fonde, mitte lähtuda indeksitest.

„Osadele turgudele ei olegi olemas muid variante kui ainult hinnaindeksid. Näiteks Ida-Euroopa aktsiaturgude benchmark’id, mida arvutab Viini börs ja mida me kasutame SEB Kasvufondi tootluse võrdlemisel,“ märkis Kunsing.

Samas lisas ta, et kus võimalik, kasutab SEB dividende sisaldavaid indekseid. „Näiteks pensionifondide ja fondifondide globaalset aktsiaosa võrdleme MSCI All Country World Index Total Return Gross variandiga, mis on kõige karmim võrdlusbaas, kuna see ei arvesta vägagi tihti esinevat võimalust, et fondidele makstavad dividendid kolmandatest riikidest on sageli maksustatud – indekseid, mis võtaks ka seda arvesse, kuidas dividende maksustatakse on veelgi vähem,“ tõi ta näite.

Üldiselt aga on Kunsingu sõnul moodsad trendid sellised, et üha rohkem võrreldakse sarnaseid fonde omavahel ja benchmark’ide tähtsus on tasapisi langemas.

„Oletame, et sa valid endale Eestis pakutavatest teise samba 50/50 pensionifondist ühe. Samas sinu naabrinaine on valinud teise fondi. Vabalt võib juhtuda, et kuna fondide benchmark’id on erinevad, siis võib sinu fond olla benchmark’i ületanud ja naabrinaise oma alla jäänud, kuid ometi on naabrinaine teeninud eelmisel aastal absoluutses arvestuses 3% rohkem kui sina,“ näitlikustas Kunsing.

Seega soovitab ta tavainvestoril indeksite asemel võrrelda fonde endid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. January 2008, 15:28
Otsi:

Ava täpsem otsing