Tarvo Vaarmets • 3. jaanuar 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Kes peataks üles sööstva nafta?

Nafta hinda hüpitas kauplejate kartus, et Aafrika suurim naftageneraator Nigeeria võib oma toomismahte kärpida. Nigeeria sõjaväelased tapsid selle aasta esimesel päeval riigi lõunaosas asuvas naftalinnas kaksteist inimest, rahutused on päevast toodangumahtu veerandi võrra alla sikutanud.

"Vägivald Nigeerias on hinnad üles lükanud, samuti on pärast pühi turule tagasi tulnud mitu suurt tegijat," jagas Grand Central Tradingu vanemanalüütik David Aleman oma arusaamu.

Naftabarreli hind tõusis eile New Yorgi kaubabörsil korraks juba saja dollarini, olles eelmisel päeval hinnas juurde võtnud koguni 3,8%.

Omapoolse tõuke uute numbriteni jõudmiseks andsid ka Naftat Eksportivate Riikide Organisatsiooni (OPEC) Liibüa ja Katari ametnikud, kelle sõnul ei saa organisatsioon hindu ohjes hoida.

"OPECi tootmismahud on juba maksimumilähedased, mistõttu ei saa organisatsioon midagi teha," kommenteeris Liibüa riikliku naftakontserni juht Shokri Ghanem. Katari naftaminister Abdullah al-Attiyah toetas Ghanemi ütlust.

"OPEC ei saa hinda allapoole suruda, kuna seda kergitavad pigem spekulatiivse loomuga investorid kui fundamentaalsed põhjused," sõnas al-Attiyah.

Nigeeria sündmustele ning OPECi teadetele tagatipuks ei kavatse USA president Bushi esindaja sõnul oma strateegilisi naftavarusid kasutusele võtta.

"USA valitsuse otsus toetab kõrget hinnataset, eriti arvestades, et oodata on külma ilma," rääkis MG Globali vanemkaupleja Robert Laughlin Bloombergile. "Pärast uusi tippe surve alla sattunud OPEC aga ignoreerib toimuvat," lisas ta.

Kuigi osa analüütikuid prognoosib nafta hinna jätkuvaid vallutusretki kõrgematel tippudel, peaks tõusev hind siiski lõpuks ka nõudlust mõjutama hakkama, kirjutas AP.

"Meie arvates on oluline meeles pidada, et sajadollariline barrelihind mõjub majandusele pigem negatiivselt," kirjutas Citigroupi analüütik Tim Evans oma hiljutises turukommentaaris.

Standard & Poor'si majandusteadlane David Wyss kiitis keerulisse olukorda sattunud USA tarbijaid, kes pilti veel koos hoiavad.

"Siiani on tarbijad teinud suurepärast tööd, ignoreerides kõrgeid naftahindu, rääkimata siinjuures langevatest eluasemehindadest," märkis Wyss.

Samas usub Jinpeng Futuresi metallimaakler Zhu Lv, et aina kasvavad energia- ja toiduainehinnad kruvivad globaalset inflatsioonisurvet aina tugevamaks. "Me võime lõpuks jõuda majanduslanguseni, seni otsivad aga inimesed oma rahale kindlat kohta," viitas ta kulla hinna kerkimisele.

Geopoliitiline ebakindlus, sealhulgas vägivallaaktid Lähis-Idas, Pakistanis ja Nigeerias on tõstnud nõudlust kulla kui kindla rahapaigutusvõimaluse järele. Nii tõusid Austraalia suurima kullakaevuri Newcrest Mining Ltd aktsiad eile tänu toorme hinna kerkimisele rekordtasemeni. Ühe untsi kulla eest tuli eile Singapuris välja käia aga 863,11 dollarit ehk veidi üle 9000 Eesti krooni.

Palmiõli futuurid liikusid ka uuel aastal vanas suunas - mullu kerkisid need 54 protsenti - ja jõudsid kõigi aegade kõrgeima tasemeni. Maisi märtsifutuurid Chicago kaubabörsil kerkisid eile järelkauplemisel 4,68 dollarini, mis tähistab kõige kõrgemat hinda alates 1996. aastast. Sojaoa eest küsiti eile aga 0,9 protsenti rohkem kui eelmisel päeval, mistõttu buššelihind jõudis 12,6 dollarini. Sojaoaga kaubeldakse nüüd tasemetel, mida viimati nähti 1973. aastal, kui USAs lahvatas president Richard Nixoni Watergate'i afäär.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt