Tõnis Oja • 3. jaanuar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Koos Hiina riigiga Hiltoni omanikuks

Halbadest kinnisvaralaenudest põhjustatud krediidikriis polnud selleks ajaks lahvatanud ning investorite huvi rahamasina aktsiatesse investeerimiseks oli suur. Õli valas tulle ka uudis, et Hiina investeeris ettevõttesse kolm miljardit dollarit. Pole siis ka ime, et ka minu pilk jäi ettevõttele pidama. Paraku puudusid siis investeerimiseks vahendid ning nüüd on selgunud, et õnneks.

Ehkki kauplemise esimesel päeval hüppas aktsia hind viiendiku võrra, sai see ülalpool emissioonihinda liikuda vaid mõned päevad. Praegu on aktsia hind emissioonihinnaga võrreldes kukkunud 30%.

Blackstone Groupi asutasid investeerimispankurid Peter G. Peterson ja Stephen A. Scwarzman 1985. aastal. Ettevõtte varade suurus on praeguseks kasvanud 98 mld USDle.

Ehkki praegu riskantsevõitu, peaks pikas perspektiivis investeering ära tasuma. Selle üks peamisi tuluallikaid on ettevõtete ostmine, saneerimine-ümberstruktureerimine ning seejärel uuesti mahamüümine. Pärast börsileminekut oligi esimeseks tehinguks Hiltoni hotelliketi ostmine 2,5 miljardi dollari eest. Tavaliselt on taolise investeeringu kestvuseks kolm ja pool aastat, mistõttu pole ka aktsiat mõtet osta vähemaks kui viieks kuni kuueks aastaks.

Lisaks sellele peaks tegemist olema hea dividendiaktsiaga. Ettevõte on lubanud maksta 1,20 dollarit aastas, mille võib lisanduda veel erakorralisi dividende, spekuleeris Fortune.

Möödunud aasta valitsuskriis Lätis pani piduri ka lõunanaabrite telekommunikatsioonifirma Lattelekom riigi osaluse müügile, kus Blackstone'l on otsustav osa.

Nimelt kuulub 49 protsenti Lattelekomist TeliaSonerale ning 51 protsenti riigile. Kuna riik keeldus oma osalust Skandinaavia telekomifirmale müümast, tekkis juhtkonnal eesotsas Nils Melngailisiga ettevõtte väljaostmise kava, mille kohaselt juhid oleksid saanud 2,49%, ülejäänud töötajad 5%, ning Blackstone oli nõus ostma 188,2 miljoni dollari (kahe miljardi krooni) eest 92,51 protsenti aktsiatest.

Detsembri alguses tagandati Melngailis aga Lattelekomi nõukogu esimehe kohalt ning möödunud aastal toimuma pidav erastamistehing lükkus määramatuks ajaks edasi.

Blackstone'i üks suuremaid rivaale, ning tänu oma agressiivsusele ehk kõige tuntuim erainvesteerimisfirma KKR (Kohlberg Kravis Roberts), mis pidi esialgu minema börsile möödunud aasta septembris, lükkas 1,25 miljardi dollari suuruse aktsiaemissiooni määramatuks ajaks edasi.

Emissiooni seisatamise põhjuseks oli möödunud aasta teise poole peateema, kinnisvaraturul tekkinud krediidikriis, mis on jätnud sügavad haavad kogu finantssektorile.

Kolmas tuntud erainvesteerimisfirma Carlyle on teatanud, et ei kavatse lähiajal aktsiaid avalikult müüa.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt