Teadlased teevad päikesevalguse abil süsinikdioksiidist kütust

08. jaanuar 2008, 15:14

New Mexicos asuva Sandia laboratooriumi
teadlased on töötanud välja tehnoloogia päikesevalguse abil süsinikdioksiidist
erinevate vedelkütuste tootmiseks.

Sunlight to Petrol on projekt, mille eesmärgiks on tavaline kütuste põletamisprotsess pea peale keerata. Näiteks etanooli põletamisel vabaneb süsinikdioksiid, kuid Sandia teadlased kasutavad süsinikdioksiidi, et teha sellest etanooli, mida saaks seejärel kütusena kasutada. Sellisel viisil etanooli tootmine kulutab rohkem energiat kui etanooli põletamisel tagasi saadaks, seetõttu kasutatakse kütuste tootmiseks päikeseenergiat.

Teadlaste sõnul on töötav tehnoloogia juba olemas, kuid selle laialdane kasutuselevõtt võib siiski olla veel kümnete aastate kaugusel, kirjutas Wired.

„Tegemist on süsinikuringe sulgemisega,” ütles Ellen Stechel Sandiast. „Praegu põletame fossiilseid kütuseid ning paiskame atmosfääri süsinikdioksiidi. Uue tehnoloogia abil saaks aga osa sellest uue kütuse loomiseks ära kasutada aidates seega luua süsinikuneutraalset energiasüsteemi.”

Idee süsinikdioksiidi kütusteks ümbertöötlemisest ei ole uus, kuid seda on peetud liiga keeruliseks ning kalliks. Kallineva nafta ja soojeneva kliima tingimustes on aga teadlased üha enam motiveeritud säärastele projektidele aega ja jõudu kulutama.

Kõige lihtsam on toota metanooli, kuid teadlaste sõnul suudavad nad süsinikdioksiidist ka bensiini koostisse kuuluvaid molekule valmistada. Algselt tegeles Sandia töörühm veeaurust vesiniku tootmisega, kuid selleks, et arendatav tehnoloogia oleks kasutatav hetkel laiemalt levinud mootoritega, hakati tegelema süsinikdioksiidiga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. January 2008, 15:13
Otsi:

Ava täpsem otsing