ÄP fototoimetus • 8. jaanuar 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Suurem toidukaupade hinnatõus sai läbi

Statistikaameti andmetel ulatus tarbijahindade aastane kasv detsembris 9,6 protsendini, mis on novembriga võrreldes 0,5 protsendi võrra kiirem.

Inflatsiooni kiirenemise põhjustavad peamiselt väliskeskkonnast tingitud tegurid, kommenteeris rahandusministeerium.

Jätkus toiduainete kallinemine, kuid seekord väiksemas ulatuses kui paaril varasemal kuul. Möödunud aasta detsembriga võrreldes on toiduainete hinnad tõusnud 16 protsendi võrra. "Praeguseks peaks suurem hinnatõususurve toidukaupade osas läbi olema. Samas on toiduainete tarbimine maailmas kiirelt kasvamas, mistõttu ei ole välistatud maailmaturuhindade edasine tõus," prognoosis ministeerium.

Teiseks välisteguriks oli soojuse kallinemine, mis suurendas majapidamiste eluasemekulutusi. See oli tingitud maagaasi kui soojuse tootmise komponendi sisseostuhinna tõusust. Samal põhjusel võib oodata toasooja kallinemist ka lähikuudel. Mõningal määral tõusid riiete hinnad, vaba aja veetmisega ning väljaspool kodu söömisega seotud teenuste hinnad, kuid nende mõju tarbijahinnaindeksile oli tagasihoidlikum.

"Selle aasta alguses võib oodata aktsiisitõusude tõttu kahekohalist inflatsiooni. Aeglustuva majanduskasvu ning sissetulekute kasvu vähenemise mõjul hakkab inflatsioon aasta teisel poolel aeglustuma," seisab ministeeriumi teates.

Eesti Panga sügisprognoosi kohaselt kujuneb 2008. aasta keskmiseks inflatsioonitempoks 7,4 protsenti. Aasta alguses tõstetud aktsiisid kiirendavad ajutiselt aasta esimeste kuude inflatsioonitempot. Eesti Panga prognoosi järgi hakkab teises kvartalis inflatsioonitempo taas aeglustuma.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt