Börsikommentaar: kuldsed käerauad osutusid finantslõksuks

09. jaanuar 2008, 14:57

Eile teatas Ekspress Grupp aktsionäride
erakorralise koosoleku kokkukutsumisest, saamaks loa juhtide
motiveerimisprogrammiks vajaminevate aktsiate emiteerimiseks.

Esmaspäeval kirjutas Äripäev, et Tallink läheb juhtivtöötajate motiveerimiseks mõeldud optsiooniprogrammiga uuele ringile, sest eelmine on aktsia hinna languse tõttu läbi kukkunud. Sama võib öelda Ekspress Grupi suuromanik Hans H. Luige motiveerimisprogrammiga grupi juhtivtöötajatele ning tippajakirjanikele.

Nimelt müüs Luik Ekspress Grupi börsidebüüdi päeval, möödunud aasta aprillis juhtivtöötajatele kokku 270 855 aktsiat hinnaga 73,84 krooni tükk. Luik andis aktsiate ostmiseks töötajatele laenu intressiga viis protsenti aastas. Kuna Ekspress Grupi aktsia hind kerkis esimestel päevadel üsna korralikult, tundus suuromaniku pakkumine üsna helde olevat, sest pakutav hind oli viiendiku võrra Ekspress Grupi aktsia emissioonihinnast madalam. Nii ostis juhataja Priit Leito aktsiaid 3,5 miljoni krooni, nõukogu esimees Viktor Mahhov ja Eesti Ekspressi Kirjastuse juhatuse esimees Viljar Ots kumbki 2,7 miljoni krooni eest, Eesti Ekspressi staarajakirjanikud Mihkel Kärmas ning Sulev Vedler aga veerand miljoni krooni eest.

Paraku juhtus Ekspress Grupi aktsiatega see, mis pea kõikide teiste Tallinna börsi aktsiatega. Novembri keskel langes aga aktsia hind koguni alla 73,84 krooni taseme. Kuna aktsiatele kehtib embargo ning esimese veerandi saavad ettevõtte juhid ja ajakirjanikud müüa alles kahe ja poole kuu pärast, on kuldsed käerauad osutunud nende jaoks hoopis finantslõksuks.

Täna on Ekspress Grupi aktsia hind 71,97 krooni, mis on selle börsiajaloo madalaim hind ning ostu tagasiteenimiseks (arvestades viieprotsendilist laenuintressi), peab aktsia hind kerkima kaheksa protsenti. Inflatsioon sööb investeeringu väärtust samuti üle viie protsendi aastas.

Börsiteate kohaselt on kavandatav optsiooniprogramm mõeldud vaid juhtidele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. January 2008, 15:36
Otsi:

Ava täpsem otsing