Parts: tuleb meeldivate kannatuste aasta

Mariliis Pinn 09. jaanuar 2008, 12:56

Majandus-ja kommunikatsiooniminister Juhan
Partsi sõnul tuleb aasta 2008 kõigile üks meeldivate kannatuste aasta.

„Soovin teile asjalikku ja koostööaldist aastat!“ alustas minister majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis pressikonverentsi. „2. jaanuaril, kui ma tööle tulin, helistas Äripäev ning küsis kommentaari, mida toob algav transiidiaasta. Käskisin neile öelda: "Verd, higi ja pisaraid." Mõneti on see hoiak iseloomulik kogu aastale. Tuleb meeldivate kannatuste aasta ehk kannatuste aasta, mis võib lõppeda meeldivalt,“ selgitas Parts.

„2008. aastal tuleks rohkem lahti seletada, mis toimub maailma poliitilises elus ja maailmamajanduses, et seda inimestele koju kätte tuua, ja saada aru, mis graafikutes muutub. 2008. aastal tuleb palju olulisi poliitilisi sündmusi, mis ka väikese Eesti majandust mõjutavad, kuigi meie neid väga mõjutada ei saa,“ lisas minister.

Näiteks tõi ta USAs ja Euroopas toimuva. „Valimised USAs, kas praegune administratsioon suudab pakkuda midagi majandusele, Bushi majanduse stimuleerimise plaan toob midagi selgemat. Mis hakkab toimuma kolmes Euroopa suurriigis? Põnevaim on see, milline mõju majandusele on Saksamaa miinimumpalga kehtestamise vaidlusel, kui suur tagasilöök see majandusele on. Kuna Saksamaal on hästi läinud, on ka eurotsooni majandusel hästi läinud ja see lainetus on meieni jõudnud. Suurbritannia ei ole nii edukas olnud, seal ootab ka Gordon Browni vere, pisarate ja higi aasta. Kas Prantsusmaa presidendi hoogne tegevus viib muutustele? Ka märtsiks on selge Venemaa uus võimukombinatsioon, ei saa alahinnata Venemaa mõju meie majandusele. Mis teevad maailmamajanduses lisaks kinnisvarabuumile ja finantssektori tormisele arengule nafta hinnad. Kõik need on küsimärgid,“ loetles Parts.

„Mida meie tegema peame? Teeme omi asju, teeme need ära. On palju poliitiliselt mitte keerukaid, kuid ambitsioonikaid algatusi. Kõige hullem, mida teha saame, on hakata tõmblema ja rabelema. See lõhuks juba algatatud asju,“ lisas ta.

Näiteks, kui konjunktuuriinstituudi hinnangul oli peamiseks probleemiks nõudluse puudumine, siis Partsi sõnul tuleb madala nõudluse korral intensiivsemat müüa ja eksportida. „Teine on Eesti konkurentsivõime parandamine, nui neljaks. Aus konkurents, ükskõik, mida keegi ostab, peab vaatama hinda. Euroopa majandusel ei ole pistmist ahnuse ja röövimisega. Peame hoiakuid korrigeerima. Loodame konkurentsiametit rohkem näha,“ lisas ta.

2008. aastal on minister plaani võtnud ka visiooniga tegelemise. „Mitte numbrid, vaid üks lihtne eesmärk. Mis on Eesti majanduse visioon? 2009. aastal peaks teadma täpsemalt, millele panustad. Eesti peab olema ekspordi riik. Mida valitsus teeb? Kindlasti on riigil üht koma teis teha, mul on paar ideed. Puudu on näiteks ekspordi mõtestatumast toetamisest,“ lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. January 2008, 13:29
Otsi:

Ava täpsem otsing